پرده سینما

سرانجام تندیس اسكار «همشهری كین» 861 هزار دلار به دیوید کاپرفیلد فروخته شد

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«دیوید كاپرفیلد» كه در عرصه جادوگری فعالیت دارد، بالاترین پیشنهاد را ارائه داد. او درباره علت پافشاری برای خرید یادبود اورسن ولز گفت، این كارگردان بزرگ نه تنها جادوگر دنیای سینمای بود، بلكه خودش نیز با علم جادو آشنایی داشت.

 

همشهری کینجایزه اسكار بهترین فیلمنامه كه اورسن ولز برای فیلم همشهری كین دریافت كرد به مبلغ 861 هزار دلار به فروش رفت. به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، روز گذشته در مزایده ای كه در لس آنجلس برگزار شد تندیس جایزه اسكار كه در سال 1942 برای فیلمنامه همشهری كین به اورسن ولز اعطا شد، به مبلغ 861 هزار و 542 دلار به فروش رفت.

براساس اعلام حراجی «نیت ساندرز»، این مجسمه اسكار در سال 2007 نیز از سوی ساتبی به حراج گذاشته شده بود، اما به فروش نرفت.  پیشنهاد متعددی از كشورهای جهان برای خرید این تندیس اسكار ارائه شده بود، اما سرانجام شخصی به نام «دیوید كاپرفیلد» كه در عرصه جادوگری فعالیت دارد، بالاترین پیشنهاد را ارائه داد. او درباره علت پافشاری برای خرید یادبود اورسن ولز گفت، این كارگردان بزرگ نه تنها جادوگر دنیای سینمای بود، بلكه خودش نیز با علم جادو آشنایی داشت.

اورسن ولز، متولد ششم می 1915، از بزرگ‌ترین فیلم‌سازان، فیلم‌نامه‌نویسان، بازیگران و تهیه‌كنندگان سینمای آمریكا بود كه فعالیت چشم‌گیری هم‌زمان در عرصه‌ تلویزیون، تئاتر، رادیو و سینما داشت. ولز به لطف شخصیت و صدای جذاب‌اش و نیز ساخته‌های خلاقانه، یكی از مستعد‌ترین هنرمندان قرن بیستم محسوب می‌شود.

سبک خاص فیلمسازی، استفاده‌ خلاقانه از نور، بهره‌گیری بی‌نظیر از زاویه‌های دوربین، تكنیك‌های صدابرداری و برداشت‌های بلند ازجمله شاخصه‌های فیلم‌سازی اورسن ولز بودند.

اولین جرقه‌های شهرت ولز در سال 1938 رقم خورد؛ زمانی‌كه كارگردانی و روایت داستان رادیویی اقتباس از رمان جنگ دنیاها را به‌ عهده گرفت.

اورسن ولز در سال 1941 با ساخت اولین فیلم بلند خود بر اوج قله شهرت ایستاد. همشهری كین كه خود وی در آن نقش چارلز فاستر کین را ایفا كرد، امروزه به عقیده بسیاری از منتقدین بهترین فیلم تاریخ سینمای جهان است كه ولز در حالی‌كه فقط 25 سال داشت آن را مقابل دوربین برد.

اورسن ولز در سال 2002 در دو نظرسنجی جداگانه كه ازسوی انجمن فیلم بریتانیا انجام گرفت، به‌عنوان بهترین كارگردان تمام ادوار سینمای جهان انتخاب شد. وی درعرصه‌ بازیگری نیز بسیار مستعد بود، به‌طوری كه رتبه‌ شانزدهم فهرست 100 بازیگران برتر تاریخ هالیوود را در فهرست انجمن بازیگران آمریكا در اختیار دارد.

ولز متولد ششم می 1915 در ویسكونسین در خانواده‌ای متمول و صاحب نفوذ بود كه در چهار سالگی شاهد جدایی پدر‌و‌مادرش بود و در 9 سالگی مادرش را از دست داد. پس از مرگ پدر، وی به اروپا و شهر دوبلین مهاجرت كرد و به عنوان بازیگر تئاتر مشغول به فعالیت شد.

موفقیت او تا آنجا ادامه یافت كه به آمریكا رفت و هم‌زمان با اجرای تئاتر، در رادیو شروع به‌كار كرد. اولین فعالیت اورسن ولز در هالیوود، گویندگی نمایش‌نامه رادیویی خانواده رابینسون در سال 1940برای رادیو آر.ک.او بود؛ هرچند پیش از آن وی در تلاش برای ساخت اقتباس سینمایی از رمان قلب تاریكی جوزف كونراد بود.

اما در سال 1941 بود كه اورسن ولز سومین پیشنهاد ساخت فیلم را به كمپانی آر.ک.او ارائه كرد و مورد قبول قرار گرفت كه نتیجه‌ آن ساخت شاهكار سینمای جهان یعنی همشهری كین بود. وی با این‌كه فقط 25 سال داشت، اما كارگردانی، تهیه‌كنندگی، نگارش فیلم‌نامه و نقش‌آفرینی در این فیلم را به‌عهده گرفت.

اورسن ولز و جوزف کاتن سر صحنه  همشهری کیناین فیلم كه ساخت آن 10 هفته به طول انجامید، با حضور معروف‌ترین عوامل فیلم هالیوود، از جمله فیلمبردار بزرگ آن دوران گرگ تولند ساخته شد كه اورسن ولز او را سریع‌ترین فیلم‌بردار هالیوود می‌دانست. همشهری كین در 9 بخش نامزد جوایز اسكار شد كه فقط در رشته بهترین فیلمنامه‌ اصلی موفق به دریافت جایزه شد.

اگرچه آكادمی اسكار توجه لازم را به این فیلم نداشت، اما همشهری كین توانست در طول سال‌ها به‌عنوان بهترین فیلم تاریخ سینما شناخته شود. هرچند به تاخیر افتادن زمان اكران و توزیع نامناسب فیلم موجب شد تا میزان فروش آن چندان چشم‌گیر نباشد.

در دهه‌ 1960 دانشكده‌های فیلمسازی از همشهری كین به‌عنوان واحد درسی استفاده می‌كردند و تعدادی از بزرگان سینمای فرانسه چون ژان لوك ‌گدار و فرانسوا تروفو از این فیلم الهام گرفتند.

دومین فیلم بلند اورسن ولز آمبرسون‌های باشكوه بود كه در سال 1942 براساس كتاب برنده جایزه‌ پولیتزر نوشته بوت تاركینگتون ساخته شد.

اورسون ولز فیلم بعدی خود را اثری مستند به نام همه‌اش واقعیت است در برزیل ساخت كه نیمی از بودجه یک میلیون دلاری آن را دولت آمریكا متقبل شد. این فیلم به واقع یك تبلیغ دوران جنگ برای دولت آمریكا بود تا كشور‌های آمریكای لاتین را از اتحاد با دیگر قدرت‌ها منع كند.

پس از بازگشت به هالیوود، اورسن ولز با استقبال كمپانی‌های فیلم‌سازی همراه نشد كه علت اصلی آن عدم موفقیت دو فیلم قبلی وی بود. به‌همین دلیل بار دیگر به كار در رادیو رو آورد.

از فیلم‌های بعدی اورسن ولز كه كارگردانی و بازیگری آن را برعهده داشت می‌توان به بیگانه (1946)، بانویی از شانگهای (1948)، آقای آركادین (1955)، نشانی از شر (1958)، محاكمه (1963)، ناقوس‌های نیمه‌شب (1966)، داستان بی پایان (1968) و ت مثل تقلب (1975) اشاره كرد.

اورسن ولز در سال 1952 جایزه بزرگ جشنواره كن را برای فیلم اتللو دریافت كرد. در سال 1959 بهترین بازیگر كن شد و در سال 1966 جایزه بیستمین سال تاسیس جشنواره كن و جایزه بزرگ دستاورد فنی این جشنواره را كسب كرد. در سال 1970 شیر طلای افتخاری ونیز به وی اعطا شد. او در سال 1971 جایزه اسكار افتخاری را گرفت.

وی در سال 1983 جایزه لوچینو ویسكونتی را از جوایز دیوید دوناتلو ایتالیا كسب كرد؛ در سال 1984 جایزه یك عمر دستاورد هنری را از انجمن كارگردانان آمریكا گرفت.

اورسن ولز روز دهم اكتبر 1985 در سن 70 سالگی در لس‌آنجلس درگذشت. وی با وجود آنكه در زمان خود كمتر مورد توجه قرار گرفت، امروزه یكی از كسانی است كه از لحاظ جنبه‌های بصری سینما بسیار مورد تحسین است و فیلم همشهری كین او عنوان بهترین فیلم اول یك كارگردان در تاریخ سینما را در اختیار دارد.

سال گذشته بود كه روزنامه گاردین در گزارشی اعلام كرد، یك پروژه فیلم گمشده متعلق به اورسن ولز سال‌ها پس از مرگ وی به پرده سینماها خواهد آمد. این پروژه فیلم آن سوی باد نام دارد كه اورسن ولز در سال 1972 برای اولین‌بار آن را مقابل دوربین برد و بازیگران نامداری چون جان هیوستون، دنیس هوپر و كلود شابرول قرار بود در آن ایفای نقش كنند. اما این فیلم به دلیل كمبود بودجه و همچنین بیماری ولز نیمه‌تمام ماند، هرچند این كارگردان بزرگ هرزمان پولی به‌دست می‌آورد،‌ سكانس‌هایی از آن را مقابل دوربین می‌برد. این پروژه فیلم هرگز به پایان نرسید و پس از مرگ اورسن ولز برای همیشه به كنار گذاشته شد. اما كنت سیدل، وكیل مدافعی كه به دنبال دریافت حق ساخت این فیلم است اعلام كرد ساخت این پروژه به‌زودی آغاز می‌شود و علاقه‌مندان سینما قادر به تماشای آخرین دستاورد اورسن ولز خواهند بود.

 

 در همین رابطه بخوانید

تندیس اسکار همشهری کین به حراج گذاشته می شود

آن سوی باد اورسن ولز بدون در نظر گرفتن مشارکت ایران بر پرده می آید


 تاريخ ارسال: 1390/10/1

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.