پرده سینما

پیمان معادی بالاتر از براد پیت و جرج کلونی در انتخاب های نشریه آمریکایی ویلیج وویس

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرهادی، جدایی نادر از سیمین، کیارستمی، معادی، لیلا حاتمی، شهاب حسینی، ساره بیات و سارینا فرهادی در میان بهترین‌های سال ۹۵ منتقد سینمایی مجله ویلیج وویس

 

پیمان معادی، شهاب حسینی، اصغر فرهادی و ساره بیان سر صحنه جدایی نادر از سیمینجدایی نادر از سیمین در نظرسنجی سالانه نشریه آمریکایی ویلیج وویس به عنوان دومین فیلم برتر سال 2011 برگزیده شد. 95 منتقد سینما در سرتاسر ایالات متحده در نظرسنجی سالانه روزنامه معتبر ویلیج وویس در نیویورک شرکت کردند و بهترین‌های سال را در 11 بخش‌ فیلم، بازیگر مرد، بازیگر زن، بازیگر مرد مکمل، بازیگر زن مکمل، کارگردان، فیلمنامه، فیلم اکران‌نشده، فیلم اول، مستند و فیلم بلند انیمیشن، همین طور بدترین فیلم برگزیدند.

منتقدان در این نظرسنجی این امکان را داشتند که برگزیده‌های خود را رده‌بندی کنند یا نکنند. به عنوان مثال در بخش بهترین فیلم که منتقدان اجازه 10 انتخاب را داشتند، انتخاب اول 10 امتیاز داشت، انتخاب دوم 9 امتیاز و....

اگر یک رای‌دهنده تنها هشت فیلم را انتخاب کرد، انتخاب اول هشت امتیاز داشت، انتخاب دوم هفت امتیاز و ... آرای «رده‌بندی‌نشده» هم پنج امتیاز داشت. ملاک انتخاب هم فیلم‌هایی بود که از اول ژانویه تا 31 دسامبر 2011 در ایالات متحده اکران شده‌اند.

بر این اساس در بخش بهترین فیلم درخت زندگی به کارگردانی ترنس مالیک با 307 امتیاز به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شد و جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی با 251 امتیاز دوم شد. در مجموع 41 منتقد به فیلم فرهادی رای دادند.

جدایی نادر از سیمین انتخاب اول جفری چشایر، مایک دی آنجلو و ای. ای. دائد و انتخاب دوم دیوید فیر، مارتین تسای و آلیسن ویلمور بود و کنت توران هم بدون رده‌بندی این فیلم را در میان بهترین‌های سال قرار داد.

منتقدان سینما همچنین ملانکولیا لارس فون تریر را به عنوان سومین فیلم برتر سال و کپی برابر اصل عباس کیارستمی را به عنوان فیلم چهارم برگزیدند. فیلم کیارستمی 233 امتیاز کسب کرد.

اسرار لیسبون، عمو بونمی که می‌تواند زندگی‌های‌ گذشته خود را به یاد بیاورد، مارگارت، راه میان‌بر میک، رانندگی و پناه بگیر فهرست 10 فیلم برتر سال را کامل کردند.

در بخش بازیگر مرد، پیمان معادی برای جدایی نادر از سیمین با 33 امتیاز در رده چهارم قرار گرفته است. 15 منتقد به معادی رای داده‌اند.

در این بخش مایکل شانون برای پناه بگیر، میشائل فاسبندر برای شرم و گری اولدمن برای تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس در رده‌های اول تا سوم قرار گرفتند و براد پیت برای مانی بال، جرج کلونی برای فرزندان/نسل، براد پیت برای درخت زندگی، ژان دوژاردن برای هنرمند، رایان گاسلینگ برای رانندگی و میشائل فاسبندر برای یک روش خطرناک رده‌های پنجم تا دهم را به خود اختصاص دادند.

ویلیام شیمل بازیگر کپی برابر اصل هم در نظرسنجی این بخش در رتبه 18 قرار دارد.

در بخش بازیگر زن آنا پاکوئین برای مارگارت اول شده و ژولیت بینوش برای کپی برابر اصل در رده دوم قرار گرفته است.

کریستن دانست برای ملانکولیا، یان جانگ-هی برای شعر، الیزابت اولسن برای مارتا مارسی می مارلنه، کایرا نایتلی برای یک روش خطرناک، تیلدا سوئینتن برای باید درمورد کوین صحبت کنیم، مریل استریپ برای بانوی آهنین، چارلیز ترون برای جوانی و وایولا دیویس برای کمک دیگر انتخاب‌های این بخش هستند.

 

لیلا حاتمی برای جدایی نادر از سیمین با شش امتیاز بیستمین بازیگر برتر سال 2011 به انتخاب ویلیج وویس است.

آلبرت بروکس برای رانندگی، کریستوفر پلامر برای تازه‌کارها، ویگو مورتنسن برای یک روش خطرناک، براد پیت برای درخت زندگی، جان سی. رایلی برای تری، بروس گرین‌وود برای راه میان‌بر میک، جان هاوکز برای مارتا مارسی می مارلنه، پاتن آسوالت برای جوانی، اندی سرکیس برای ظهور سیاره میمون‌ها و نیک نولتی برای جنگجو 10 بازیگر مرد نقش مکمل برتر سال هستند. در این بخش شهاب حسینی برای جدایی نادر از سیمین با شش امتیاز بیست و دوم شده است.

در بخش بازیگر زن مکمل ساره بیات با 12 امتیاز رده یازدهم را به خود اختصاص داده و سارینا فرهادی با چهار امتیاز بیست و هفتم شده است.

جینی برلین برای مارگارت، ملیسا مکارتی برای ساقدوش‌ها، جسیکا چاستین برای پناه بگیر، ونسا ردگریو برای کوریولانوس، کری مالیگان برای شرم، شیلین وودلی برای فرزندان، جی. اسمیت-کامرون برای مارگارت، جسیکا چاستین برای درخت زندگی، شارلوت گنزبورگ برای ملانکولیا و جنیفر الی برای شیوع 10 انتخاب اول منتقدان این بخش هستند.

 

کیارستمی در رده پنجم بهترین کارگردانان سال

 

عباس کیارستمیدر بخش کارگردان عباس کیارستمی برای کپی برابر اصل با چهار امتیاز در رده پنجم قرار گرفته و فرهادی برای جدایی نادر از سیمین با دو امتیاز یازدهم شده است.

95 منتقد سینما کیارستمی را برای کپی برابر اصل به عنوان پنجمین کارگردان برتر سال برگزیدند. ترنس مالیک برای درخت زندگی، لارس فون تریر برای ملانکولیا، رائول روییس برای اسرار لیسبون و دیوید کراننبرگ برای یک روش خطرناک بالاتر از کیارستمی رده‌های اول تا چهارم را به خود اختصاص داده‌اند. رده‌های ششم تا دهم به ترتیب به ژان-لوک گدار برای فیلم سوسیالیسم، مارتین اسکورسیزی برای هوگو، آپیچاتپونگ ویراستاکول برای عمو بونمی که می‌تواند زندگی‌های‌ گذشته خود را به یاد بیاورد، توماس آلفردسون برای تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس و نیکلاس ویندینگ رفن برای رانندگی رسید.

 

جدایی نادر از سیمین در بخش فیلمنامه هم دوم شد

 

در بخش فیلمنامه جدایی نادر از سیمین فرهادی با 14 امتیاز بعد از مارگارت در رتبه دوم جای گرفته و کپی برابر اصل کیارستمی چهارم شده است.

نیمه شب در پاریس وودی آلن رده سوم را به خود اختصاص داده و رده‌های پنجم تا دهم از آن تعطیلات آخر هفته، مانیبال، تعمیرکار، خیاط، سرباز، جاسوس، یک روش خطرناک، یک روز درخشان‌تر تابستانی و اسرار لیسبون شده است.

در دیگر بخش‌های این نظرسنجی مزاحمان بهترین مستند و رنگو بهترین فیلم بلند انیمیشن شناخته شدند. منتقدان مارتا مارسی می مارلنه را به عنوان بهترین فیلم اول و The Color Wheel را به عنوان بهترین فیلم اکران‌نشده برگزیدند و با تو ذوب می‌شوم بدترین فیلم سال شد.

 

منبع: خبرآنلاین به نقل از وبسایت ویلیج وویس / ترجمه: علی افتخاری

 


 تاريخ ارسال: 1390/10/4

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.