پرده سینما

سلحشور: خون جیرانی و کاهانی حلال است، من شک دارم که این دو مسلمان باشند

پرده سینما

فرج‌الله سلحشور با قدردانی از مدیریت حوزه هنری مبنی بر اکران نکردن برخی از فیلم‌ها، سینمای اجتماعی امروز را توهین به متدینین دانست.

 

 

 

فرج الله سلحشوربه گزارش خبرآنلاین، فرج‌الله سلحشور کارگردان فیلم سینمایی یوسف پیامبر در گفت‌وگو با سوره سینما، حرکت حوزه هنری در تحریم فیلم‌های غیر اخلاقی و مبتذل را قابل تقدیر دانست. اظهارات سلحشور به این شرح است:

 

 

-هر عاقلی می‌داند وقتی مومنین و متدینین فیلمی را می‌کوبند، قطعاً آن فیلم مستهجن است و اگر با آب زمزم هم شستشو شوند آن فیلم‌ها پاک نخواهند شد. وقتی متدینین بگویند فلان فیلم بد است مطمئناً بد است. ملاک فیلم خدایی نظر مومنان است.

-من حدود 28سال پیش نامه‌ای به مسئولان آن زمان حوزه هنری نوشتم و درخواست کردم حالا که شما بیش از 100 سالن سینما در سراسر کشور دارید و سینما در قبضه شماست تنها به فیلم‌های مناسب اجازه اکران بدهید، اما متاسفانه گوش نکردند. امسال حوزه هنری با درایت آقای مومنی این حرکت را انجام داده که بسیار میمون و مبارک است، اما مشروط به اینکه باعث تحریک عوامل ناباب خانه‌ سینما وغیره نشوند و جریان‌ساز باشد.

-این فیلم‌ها در اکران به فروش بالایی دست پیداکرده‌اند، دلیل این موضوع به این برمی‌گردد که متاسفانه در ایران مسئولین به جای توقیف کامل این آثار، برخلاف نظرمتدینین آن‌ها را اکران می‌کنند. بعد شنونده‌ها تحریک می‌شوند و با کنجکاوی به دیدن این آثار می‌روند و جنجال‌ها باعث فروش آن‌ها می‌شود. یک سری مردم سلیقه غیرالهی دارند یک سری الهی، براساس این کنجکاوی هر دو گروه به دیدن این فیلم‌های مبتذل می‌روند.

- فروش که ملاک خوب بودن آثار نیست، اگر بعضی فیلم‌هایی که الان روی پرده سینماهای ایران نمی‌رود، در سینما‌ها اکران شود فروش آن‌ها بسیار بالا می‌رود. مکتب ما با غرب تفاوت دارد. معیارسینمای غرب دل و مردم است. معیار ما باید خدا باشد نه رضایت مردم، همیشه رضایت بنده خدارضایت خدا نیست. اما اگر کاری برای رضایت خداباشد قطعاً مردم نیز آن را دوست خواهند داشت.

- برخی از فیلمسازان بی‌اخلاقی که شعار مرگ سینمای خصوصی می‌دهند باید بدانند که سینما خیلی وقت است که مرده و دیگر کسی برای این مرده ارزشی قائل نیست. با وجود سیستم نمایش خانگی و دانلود اینترنتی وغیره از یک طرف و از طرف دیگر فیلم‌های کثیف و ضد ارزشی، فردی دیگر دست زن و بچه خود را نمی‌گیرد تا به سینما بیاید و این فیلم‌ها را ببیند. در دهه 60 و 70 فیلم‌هایی مثل آژانس شیشه‌ای، لیلی با من است، پرواز درشب، زیرنورماه و توبه نصوح می‌توانستند مخاطب را به سینما بکشند اما فیلم‌های دهه 80 به لعنت خدا هم نمی‌ارزند.

-من شک دارم که جیرانی، کاهانی و بقیه این فیلمسازان مسلمان باشند. کسی که فیلمش باعث ترویج ضداخلاقیات شود وجوانان را منحرف کند، مسلمانی نکرده است. به حکم و حرف خدا هر کس که به مسلمانان خیانت کند و جوانان را گمراه کند، مفسد فی الارض است و خونش حلال است، این حرف من نیست فرمایش خدا است.

-برخی می‌گویند چرا فیلم یوسف پیامبر سلحشور که دینی و ارزشی بود نفروخت. من به آن‌ها می‌گویم شرک به قدری خفیف و ناپیدا است که مانند رد پای موری بر سنگ سیاه دردل شب است. اگر به چند یهودی و صهیونیست ماموریت می‌دادند که نقشه‌ای برای زمین خوردن این فیلم بکش همین کار را می‌کردند. در ماه مبارک رمضان، در نیمه شب، با 3 سینما و آن هم یک سانس به فیلم اکران دادند آن هم زمانی که اغلب شبکه‌ها این فیلم را بار‌ها پخش می‌کردند. در صورتی که اگر یوسف پیامبر امکانات مناسب اکران داشت مطمئناً مردم علیرغم دیدن آن در تلویزیون باز به دیدنش در سینما می‌رفتند.

-با موضوع قرآنی نیز می‌توان فیلم اجتماعی ساخت. چراکه اصلاً قرآن آمده تا ما در زندگی روزمره از آن بهره ببریم. می‌شود از آن‌ها استنباط اجتماعی داشت. اما سینمای اجتماعی امروز توهین به متدینین است. به طور مثال فیلمی مانند جدایی نادر از سیمین که آن خانم فضای آمریکا را از جمهوری اسلامی ایران سالم‌تر می‌داند و در آخر هم به آنجا می‌رود. مطمئناً آمریکا برایش دستِ تشویق خواهد زد.

-باید تشکیلاتی فراهم شود تا تعدادی از مداحان، روحانیون، علما و مسئولین درجشنواره فیلم فجر فیلم‌ها را ببینند و در طول سال فیلم‌های بد را بکوبند و فیلم‌های خوب را به مردم گزارش بدهند و ازآن‌ها دعوت کنند که به سینما بروند.

-من هیچگاه خودم را سینماگر و از اهالی این سینما نمی‌دانم. بار‌ها هم گفته‌ام سینماگران به دنبال خدا نیستند. من یک آدم مذهبی هستم که با ابزارسینما اهدافم را دنبال می‌کنم. متاسفم که مجبورم آثارم را از این تلویزیون و سینما که خانواده شهدا، علما و متدینین از آن متنفرند پخش کنم. شاید در آینده فیلم بسازم و در مساجد نمایش دهم.


 تاريخ ارسال: 1391/10/18

نظرات خوانندگان
>>>حسین:

این اقا سالها در سینما و از قبل همین سینما و بازیگرها به خاطر ساختن فیلمهای بی ارزش میلیاردها پول به جیب زده و حالا که خوب سیراب شده - سینما و بازیگرها از نظر او فاسد شدند. چطور ان زمان که کرور کرور پول بیت المال را به جیب می ریختی این حرفها را نمی زدی؟

0+0-

پنجشنبه 26 بهمن 1391>>>علیرضا:

خوشم می آید که آقای سلحشور اصلا و مطلقا اهل ریا و مقدس نمایی نیستند !!

0+0-

پنجشنبه 21 دي 1391>>>بهروز میلانی فر:

این واقعا دوست داره هرچند وقت یکبار به یکی گیر الکی بده

0+0-

چهارشنبه 20 دي 1391>>>شقایق:

ایشون از کی تا حالا حاکم شرع شدن؟

0+0-

چهارشنبه 20 دي 1391>>>مومن فی العرض :

فقط یک نکته ویک کلام همی ویس همه انسانها بیایند فیلم مذهبی بسازند 1 سوال آقای سلحشور همه زندگی انسان از بند دین آغاز نمیشود اول عشق هست کسی میتوتند دین نداشته باشد ولی عاشق باشد خدا رانبیند ولی او را بپرستد اگر تو شخص تو نگاهت انقلابی بودن هست چرا با دین قاطیعش میکنی مومن مومن که دین را فدای خودش نمیکند ما ادای مسلمانان را فقط خوب در میاوریم خودت بهتر میدانی من گفتنش را صحیح نمیدانم اگر معقولات اجتماعی نشان داده نشود . اگر فضای اجتماعی افراد دیده نشود اگر ایجاد روابط صحیح نشان داده نشود وووووو غیره پس باید مردم به کدام مسیر اشتباه زندگی خود کات بزنن ومسیر درست را انتخاب بکنن ایدهای تو در کشورهای مختلف دنیا شنیده شده ولی همانها که این حرفها را میزدند خود دچار بهران شخصیتی در بین همان مردمی شدند که ترویج فقط کلام میکردند عزیز من خود شیرینی هم اندازه وحدی دارد بیا تو فیلمی بساز که مسیر درست را نشان میدهد: با دین جوابت را میدهم که اگر گرفتی که هیچ وگر نه معلوم هست میخواهی ........... حضرت سید الشهدا امام حسین ابن علی (ع) با برادرش حضرت امام حسن (ع)گرامی برای اینکه راه صحیح وضو را نشان مومنی بدهند خود را در مرحله ازمون وخطا قرار دادند که ما میگویم ای بابا من هم بودم این کار را میکردم ولی حالا جوانان ما از آن مومن چند هزار سال پیش خدای ناکرده که نفهم و خنگ نیستند فرق خوب وبد را میدانند پس امامان ما نمایشی دادند تا آن مرد خوب بخوان آن مرد در نگاه آن دو کودک مبارک وعزیز کوچک وخوار به چشم نیایند ولی وای بر ما وای بر ما که مردم را احمق میبینیم وخود را آقا وفهمیده آنان آن هم اگر قرضی نباشد که پشتش نیرنگی خوابیده باشد . وآن مرد هم فهمید پس ما هم میفهمیم کدام فیلم خوب است وکدام مسیر درست به شرط آن که تو هم در قبال دینت تلاش بهتر وروز افزونی انجام بدهی تا به سوی تو جوانان با عشق بیایند نه از روی اجبار ما گفتیم همانطور که خدای من پیامبر من امام من به من گفتند ومن هم میگویم تا بندگان خدای من نگویند بهانه کمبود رسانه دینی داشتیم و همین بس که وقتی نمیتوانیم برای خدا هم دلیل میاوریم خدایی که خود دلیل این آفرینش هست

0+0-

سه‌شنبه 19 دي 1391
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.