پرده سینما

نشست خبری جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس برگزار شد

پرده سینما

نشست خبری سومین جشنواره فرهنگی و هنری خلیج فارس روز گذشته با حضور همایون امیر زاده (دبیر جشنواره) و ابراهیم عزیزی (استاندار هرمزگان) با حضور تعداد کثیری از اصحاب رسانه برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگاران سایت پرده سینما در این نشست خبری که با تاخیری بسیار طولانی آغاز شد دبیر جشنواره گفت: سه سال پیش این جشنواره به عنوانی یک مصوبه فرهنگی شکل گرفت و با حمایت وزیر ارشاد کارگروه فرهنگ و هنر در استان هرمزگان تشکیل شد. ان‌شاء‌الله در سال‌های بعد در حوزه بین‌الملل نیز شاهد برگزار جشنواره خلیج‌فارس باشیم. امیر‌زاده صیانت از نام خلیج‌فارس را مهمترین وظیفه جشنواره خلیج‌فارس دانست و گفت: طی دو دهه اخیر اوج تعرضات به هویت و نام خلیج‌فارس را شاهد بوده‌ایم که هدف آن ایجاد تفرقه‌افکنی است و برخی دوستان نابخرد در حاشیه خلیج فارس نیز بازی خوردند. وی ادامه داد: پاسداشت مرزداران فداکار کشور به ویژه در مرزهای آبی خلیج‌فارس از دیگر دلایل برگزاری جشنواره است که در این میان شهدای مظلوم خلیج‌فارس هم معرفی و تجلیل می‌شوند.

وی خلق آثار فاخر در حوزه‌های فرهنگ، هنر و پژوهش را در زمینه خلیج‌فارس سومین هدف برگزاری جشنواره خلیج‌فارس معرفی کرد و اظهار داشت: امسال یقیناً جشنواره به صورت متفاوت‌تر برگزار می‌شود و گستره آن تمام کشور را در بر می‌گیرد.

امیرزاده اعلام کرد: در سومین دوره جشنواره، از سه خلیج‌فارس‌پژوه برجسته کشور، یک صیاد پیشکسوت، یک بازرگان موفق در حوزه خلیج فارس و یک لنج‌ساز پیشکسوت تقدیر خواهد شد. در این دوره از مقام دریابان شهید غلامعلی بایندر فرمانده دلاور نیروی دریایی ایران در مرزهای آبی خلیج فارس تقدیر می‌شود. همچنین از سه فرمانده ارشد نظامی کشور در حوزه خلیج فارس تجلیل به عمل می‌آید.

عزیزی در ادامه این نشست خلیج‌فارس را یکی از نقاط استراتژیک جهان در حوزه‌های تاریخی، سیاسی و اقتصادی دانست و موقعیت‌های منحصر به فرد خلیج‌فارس را یکی از مهم‌ترین دلایل دست‌اندازی‌ها به آن معرفی کرد.

استاندارد هرمزگان با اشاره به دهم اردیبهشت روز ملی خلیج‌فارس افزود: سالروز اخراج پرتغالی‌ها از جزیره هرمز به عنوان نمادی از مبارزه با استعمارگران است و باید به این سبقه تاریخی افتخار کنیم، ضمن اینکه خلیج‌فارس منشأ تحولات فرهنگی نیز بوده است.

وی درباره برنامه‌های پیش‌بینی شده در استان هرمزگان گفت: از فردا برنامه‌های روز ملی خلیج‌فارس با برگزاری نخستین دوره همایش ملی خلیج فارس در جزیره قشم آغاز می‌شود. افتتاح نمایشگاه تمبر با موضوع خلیج فارس، برگزاری همایش ملی محیط‌زیست خلیج‌فارس، برگزاری همایش حافظان قرآن و مدافعان خلیج‌فارس، برگزاری مسابقه دوچرخه‌سواری و دیدار با خانواده‌های شهدا از دیگر برنامه‌های هفته خلیج‌فارس است. دانشجویان نیز همایشی با موضوع خلیج‌فارس در دانشگاه علوم پزشکی برپا می‌کنند. جشنواره‌های عکس، نقاشی، پرواز بادبادک‌ها و ... نیز از جمله برنامه‌های این جشنواره است. روز دوشنبه نهم اردیبهشت نیز محل شهادت شهدای هواپیمای مسافربری کشورمان خلیج‌فارس گلباران می‌شود. رونمایی نقشه رنگی ایران با خاک جزیره هرمز از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده است. در آخرین روز جشنواره نیز یادواره شهید فاطمه نیکخواه برپا می‌شود.


 تاريخ ارسال: 1392/2/4

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.