پرده سینما

اسکار ۲۰۱۵؛ ناکامی‌ها و شگفتی‌ها

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسکاربا معرفی نامزدهای نهایی جوایز اسکار ۲۰۱۵، حضور و یا عدم حضور برخی از سینماگران یا فیلم‌ها در میان نامزد‌ها موجب شگفتی همگان شد. فهرست نامزدهای هشتادوهفتمین دوره جوایز سینمایی اسکار در حالی اعلام شد که دو فیلم «هتل بزرگ بوداپست» و «مرد پرنده‌ای» با نامزدی در ۹ بخش پیش‌تاز بودند، در زیر نگاهی خواهیم داشت به مهم‌ترین شگفتی‌ها و سوپرایزهای که این انتخاب‌ها برای اهالی سینما به‌همراه داشته است.

 

● «جنیفر آنیستون» - ناکامی

امسال هیچ‌ بازیگری بیش از «جنیفر انیستون» برای معرفی و شناساندن فیلمی که در آن بازی کرده است تلاش نکرد و مدام در جلسات پرسش و پاسخ در حمایت از نقشش در درام «کیک» بین لس‌آنجلس و نیویورک در رفت‌وآمد بود. مشکل فیلم «کیک» که با نمایش آغازین خود در جشنواره فیلم تورنتو با بازخوردهای متفاوتی روبه‌رو شد، این است که این فیلم اصولاً یک فیلم اسکاری نیست! جوایز گلدن گلوب از آن جهت نام «آنیستون» را در میان نامزدهای بازیگری قرار داد که مسئولان این جوایز سینمایی ذاتاً علاقه زیادی به چهره‌های سلبریتی دارند. بسیار از اعضای آکادمی اسکار تحت تأثیر فیلمنامه «کیک» قرار نگرفتند و معتقدند «آنیستون» در فیلم «دختر خوب» بسیار بهتر بازی کرده است.

 

● «آوا دو ورنای» - ناکامی

آکادمی اسکار امسال فرصت بسیار خوبی داشت تا با نامزد کردن «آوا دو ورنای» برای درام قدرتمند «سلما» در بخش بهترین کارگردان تاریخ‌سازی کند تا نام او به‌عنوان اولین زن آفریقایی-آمریکایی نامزد اسکار کارگردانی ثبت شود، اما آکادمی باز هم پنج مرد را شایسته نامزدی در بخش بهترین کارگردان دانست. عدم انتخاب حتی یک غیرسفیدپوست در میان نامزدهای شاخه‌های اصلی جوایز اسکار از‌‌ همان دقایق ابتدایی اعلام نامزد‌ها با واکنش شدیدی در شبکه‌های اجتماعی همراه شد.

 

● «شکسته‌نشده» آنجلینا جولی - ناکامی

دو ماه پیش گمان می‌شد درام جنگی جهانی دوم «ناشکسته» ساخته «آنجلینا جولی» پیشگام جوایز اسکار خواهد بود، اما علی‌رغم فروش فوق‌العاده ۱۰۰ میلیون دلاری در سینماهای آمریکا، این فیلم پس از مورد توجه قرار نگرفتن از سوی جوایز گلدن گلوب و انجمن بازیگران آمریکا بخت خود را در اسکار نیز تا حد زیادی از دست داد. در میان هشت فیلم نامزد شاخه بهترین فیلم، شش اثر مستقل و دو فیلم «سلما» و «تک‌تیرانداز آمریکایی» تولیدات استودیویی هالیوودی هستند.

 

● «بین ستاره‌ای» - ناکامی

دلیل این‌که شاخه بهترین فیلم اسکار ظرفیت نامزد کردن ۱۰ فیلم را دارد، حضور فیلم‌های تأثیرگذاری چون «بین ستاره‌ای» است، اما با وجود این‌که امسال هشت فیلم در این شاخه نامزد شدند، باز هم مجالی به ساخته «کریستو نولان» داده نشد. نولان در بخش کارگردانی هم راه به جایی نبرد، شاخه‌ای که تاکنون در آن نامزد جایزه اسکار نشده است.

 

● «دختر گمشده» - ناکامی

«دختر گمشده» ساخته جدید معماگونه «دیوید فینچر» یکی دیگر از فیلم‌های مطرح امسال است که در میان نامزدهای بهترین فیلم و کارگردانی حضور ندارد و تنها «روزاموند پایک» برای بازی در این فیلم در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی زن نامزد کسب جایزه شد.

 

● «فاکس‌کچر» - ناکامی

گرچه «بنت میلر» برای ساخت فیلم «فاکس‌کچر» در بخش بهترین کارگردانی نامزد شد اما فیلم او که انتظار زیادی از آن می‌رفت، در بخش بهترین فیلم راهی به جمع نامزدهای نهایی اسکار نیافت. طبعاً کارگردانی که فیلم‌اش در بخش بهترین فیلم نامزد نشده است، شانس بسیار کمی برای دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی خواهد داشت و تاریخ جوایز اسکار نیز مؤید این امر بوده است.

 

● «امی آدامز» - ناکامی

بازی درخشان «امی آدامز» در فیلم «چشمان بزرگ» ساخته «تیم برتون» از‌‌ همان ابتدا به‌عنوان شانس اصلی برنده اسکار بهترین بازیگر زن معرفی شد اما در کمال ناباوری نام «آدامز» به فهرست نهایی نامزدهای این شاخه راه نیافت تا نتواند ششمین‌بار نامزد اسکار شود. گویا آکادمی نخواسته است یک‌بار دیگر او را نامزد کسب جایزه کند و جایزه را به بازیگر دیگری دهد!

 

● «کلینت ایستوود» - ناکامی

گرچه درام جنگی «تک‌تیرانداز آمریکایی» ساخته «ایستوود» کارگردان صاحب‌نام آمریکایی در بخش بهترین فیلم نامزد شد و با وجود این‌که انجمن کارگردانان آمریکا نام او را به‌عنوان یکی از نامزدهای نهایی این جوایز سینمایی معرفی کرد اما این سینماگر کهنه‌کار نتوانست برای بهترین فیلمی که در این چند سال اخیر ساخته است، در بخش بهترین کارگردانی اسکار به جمع نامزدهای نهایی راه یابد.

 

● «جیک جیلنهال» - ناکامی

«جیلنهال» که برای بازی در فیلم «شبگرد»، اولین تجربه کارگردانی «دان گیلوری» بیش از پانزده کیلو وزن کم کرد و بازی درخشانی ارائه داده است، به عقیده بسیاری از کار‌شناسان شایسته حضور در میان نامزدهای بخش بهترین بازیگری مرد بود و عدم انتخاب او شگفتی بسیاری را برانگیخت. به احتمال فراوان به‌دلیل ترافیک سنگینی که در بخش بهترین بازیگری مرد امسال وجود دارد «جیلنهال» با اختلاف اندکی قافله را به رقبای خود باخته است.

 

● انیمیشن «فیلم لگو» - ناکامی

انیمیشن «فیلم لگو» چهارمین انیمیشن پرفروش سال ۲۰۱۴ که تنها در سینماهای آمریکای شمالی ۲۵۸ میلیون دلار فروخت؛ در حالی در میان شگفتی جایی در میان نامزدهای بهترین انیمیشن پیدا نکرد که آکادمی این فرصت را به ساخته‌هایی کم‌تر شناخته‌شده‌ چون «آوای دریا» و «داستان شاهزاده کاگویا» داد. گرچه این انیمشین یکی از محبوب‌ترین ساخته‌های پویانمایی سال ۲۰۱۴ در چشم عموم مردم است اما شاید دارای ویژگی‌های مورد نظر آکادمی نبوده است و تنها در بخش بهترین ترانه یک نامزدی اسکار به‌دست آورد.

 

●● «بردلی کوپر» - شگفتی

«بردلی کوپر» بازیگر فیلم «تک‌تیرانداز آمریکایی» برای بازی در این فیلم جنگی ۲۰ کیلو عضله‌سازی کرد و برای مدتی کاملاً از دید دوربین‌های رسانه‌ها دور بود تا برای بازی در این فیلم بهترین بازخوردهای دوران بازیگری‌اش را دریافت کند. اما بی‌اعتنایی جوایز گلدن گلوب و از سویی دیگر جوایز انجمن بازیگران آمریکا به او موجب شد تا همگان از حضور او در جمع نامزدهای نهایی اسکار بهترین بازیگری مرد شگفت‌زده شوند. این سومین سال پیاپی است که «کوپر» پس از فیلم‌های «کتابچه بارقه امید» و «اخاذی آمریکایی» به جمع نامزدهای نهایی اسکار راه می‌یابد.

 

●● «ماریون کوتیار» - شگفتی

بسیاری از منتقدان سینمایی از اعلام حضور «ماریون کوتیار» بازیگر صاحب‌نام فرانسوی در میان نامزدهای بهترین بازیگر زن خوشحال شدند، چرا که او یکی از بی‌نقص‌ترین و ظریف‌ترین نقش‌آفرینی‌هایش را در فیلم «دو روز، یک شب» برادران «داردن» ارائه داده است. با این وجود نگرانی بسیاری از متخصصان سینمایی این بود که این فیلم در سطح گسترده‌ای اکران نشده است اما «کوتیار» بدشانس نبود و این فیلم به‌اندازه کافی در میان اعضای آکادمی علاقه‌مند داشته است.

 

●● «بنت میلر» - شگفتی

کارگردان فیلم «فاکس‌کچر» در حالی برای دومین‌بار نام خود را در میان نامزدهای بهترین کارگردانی اسکار می‌بیند که فیلم‌اش در بخش بهترین فیلم نامزد نیست و نام‌هایی چون «کلینت ایستوود»، «آوا دو ورنای» و «دامین چازل» در میان فهرست‌ نهایی نامزدهای این شاخه حضور ندارند.

 

منبع: ایسنا


 تاريخ ارسال: 1393/10/26

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.