پرده سینما

نارضایتی مهرجویی از نمایش «هامون‌بازها»

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

داریوش مهرجوییکارگردان فیلم هامون که شامگاه گذشته (هشتم مردادماه) به همراه تعدادی دیگر از عوامل فیلم هامون برای تماشای نمایش هامون‌بازها به کارگردانی محمد رحمانیان به تالار وحدت رفته بود، درباره این اثر به خبرنگار ایسنا گفت: واقعیت این است که این نمایش را کمی مغشوش دیدم و این کار به شکلی که «هامون» محوریت آن باشد، پدیدار نشد.

او با اشاره به اینکه خیلی مشخص نبود که نقش‌های این نمایش هامون‌باز هستند یا نیستند،‌ گفت: گاهی دیالوگی از فیلم هامون شنیده می‌شد و گاهی هم از فیلم‌های دیگری از تاریخ سینما استفاده می‌شد که با وجود ذوق و شوق و شور و هیجانی که در نمایش به چشم می‌خورد، به نظرم خیلی محتوای آن مشخص نبود.

مهرجویی که خود در تدارک به صحنه بردن یک نمایش در آینده‌ای نزدیک است،‌ ادامه داد: به نظر می‌رسد هامون‌بازها فقط برای آن عده‌ای که اهل سینما هستند، هامون را دیده‌اند و دیالوگ‌هایش را می‌شناسند معنا پیدا می‌کند، چون در تمام طول نمایش تلاش کردم خودم را جای مردم عادی بگذارم و دیدم به جز چند دیالوگ خوب، بقیه حرف‌ها بی‌مورد و بی‌ارتباط با هم است.

وی اضافه کرد: در کنار محتوا، تعداد بازیگرها هم از جمله نکاتی بود که برایم گنگ بود و نمی‌دانستم به چه دلیلی انتخاب و این گونه اجرا شده‌اند؛ حتی با توجه به اینکه فیلم «هامون بازها»ی مانی حقیقی را دیده‌ام به نظرم رسید اشاراتی که به او می‌شود هم خیلی غیرمنصفانه و بی‌مورد است.

مهرجویی گفت: این نمایش می‌توانست تاریخی از سینما باشد یا یک داستان محوری داشته باشد که در آن صورت برای عموم مردم بیشتر معنا پیدا می‌کرد.

نمایش هامون بازها به کارگردانی محمد رحمانیاناین کارگردان سینما همچنین ضمن ابراز گله‌مندی از اینکه «تعدادی از سازندگان فیلم هامون برای دیدن نمایش هامون‌بازها دعوت شده بودند، اما فقط نام آن‌ها در سالن ذکر شد و نیز اینکه با وجود حضور خالق فیلم هامون (داریوش مهرجویی) در سالن هیچ نوع معرفی و دعوتی برای صحبت یا تشکر از او صورت نگرفت»، اظهار کرد: نمی‌دانم اصرار بر حضور ما در این شب خاص چه معنایی داشت، با این حال خوشحال شدم که فیلم هامون هنوز زنده است و گروه‌های هنری روی آن مانور می‌دهند.

«هامون بازها» یک نمایش 100 دقیقه‌ای است و زندگی هفت نفری را روایت می‌کند که فیلم هامون داریوش مهرجویی به نحوی وارد زندگی آن‌ها شده است؛ هفت نفری که یا علاقه شدیدی به هامون دارند یا از آن متنفرند. در این نمایش که در تالار وحدت اجرا می‌شود، علی عمرانی، مهتاب نصیرپور، اشکان خطیبی، هومن برق نورد، مهدی ساکی، سها سناجو و پرستو رحمانیان بازی می‌کنند.

 

 


 تاريخ ارسال: 1394/5/9

نظرات خوانندگان
>>>eli:

Like hamoun... like mehrjoii...

3+0-

شنبه 10 مرداد 1394
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.