پرده سینما

اعتراض به نژادپرستی نیمه‌خودآگاه! اسکار ۲۰۱۶ و صف مخالفان و معترضان

پرده سینما

 


 

 
 

 

مایکل مور به تحریم اسکار پیوست/ اعتراض به حذف سیاه‌پوستان

 

مایکل مور و مجسمه اسکار!مایکل مور فیلمساز معترض آمریکایی از جریان تحریم اسکار به خاطر بی‌اعتنایی به سیاهپوستان، حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از د رپ، مایکل مور مستندساز آمریکایی می‌گوید این که در دو سال متوالی هیچیک از ۴۰ بازیگر نامزد اسکار سیاهپوست نباشند، واقعاً مسخره است و به همین دلیل مایکل مور نیز قصد دارد به جریان بایکوت اسکار امسال بپیوندد؛ ماجرایی که تاکنون اسپایک لی و جیدا پینکت اسمیت از آن حمایت کرده‌اند.

مایکل مور گفت: من کاملاً از کاری که آنها انجام دهند حمایت می‌کنم و خیلی خوشحال خواهم شد به آنها ملحق شوم.

کارگردان بولینگ برای کلمبیاین و فارنهایت ۱۱/۹ در یک گفتگوی تلفنی اظهار کرد: در این باره در تمام طول روز فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که به این مراسم نروم. حتی قصد ندارم مراسم را تماشا کنم و به مهمانی اسکار هم نخواهم رفت.

مور افزود: این حرف را به عنوان عضوی می‌زنم که به عضو بودنش در آکادمی مفتخر است، به عنوان کسی که هنوز در هیات ویژه (روی صندلی مستند) نشسته، به عنوان کسی که خوب می داند که شریل (بون ایزاکس رییس آکادمی) و دان (هادسون معاون رییس) بیشترین تلاش را برای مرتب کردن این موقعیت انجام می‌دهند.

مور در واقع افزود با بیشترین حمایت که از شریل بون ایزاکس رییس آکادمی اسکار انجام می‌‌دهد و اعلامیه روز دوشنبه او نشان دهنده تغییرات دراماتیک آکادمی است، اما این کار را انجام می‌دهد.

وی گفت: به شریل باور دارم و وقتی او می‌گوید قلبش شکسته می‌دانم واقعا همینطور است. رییس اسکار این عبارت را در اعتراض به اعلام اسامی همه بازیگران سفیدپوست بیان کرده بود.

مور گفت نشستی با رییس آکادمی و معاون او داشت و با هم طولانی حرف زدند و آنها هم اصرار داشتند که باید در آکادمی تنوع وجود داشته باشد.

مور افزود: آنها به دنبال یک کار سمبولیک نیستند، بلکه می‌خواهند این موقعیت را درست کنند، اما این که دو سال این موضوع تکرار شود و در میان ۴۰ بازیگر نامزد هیچیک سیاهپوست نباشد، این واقعاً دیوانه‌وار و مسخره است. بنابراین من اسم ام را به جریانی که اسپایک لی و جیدا اسمیت راه انداخته‌اند اضافه می‌کنم و امیدوارم این بایکوت و تحریم رفتاری سمبولیک برای اعتراض به بی‌اعتنایی به سیاهان باشد.

خانم شریل بون از سوی هیات رییسه شاخه مستند در سال ۲۰۱۰ به عنوان ریاست آکادمی انتخاب شد.

مور گفت در سه سالی که در این شاخه عضو هیات مدیره بوده، ابتدا یعنی در سال ۲۰۱۰ هیچ عضو سیاهپوستی در شاخه مستند اسکار وجود نداشت و او با بی‌معنی خواندن این مساله در قرن بیست و یکم، حالا بیش از ۱۰ عضو سیاهپوست در گروه اش دارد.

مور گفت: ماهی از کله‌اش می‌گندد و سر این صنعت مشکل دارد. سیستم استودیوها سفیدپرست و مردپرست است. این مشکل در نیویورک وجود ندارد، اما در لس‌آنجلس یک آفریقایی-آمریکایی را نمی‌توانی در پست‌های قدرت ببینی.

 

 

جرج کلونی هم به سفيد بودن اسکار اعتراض کرد/ ادامه حاشیه‌ها

 

 

جرج کلونیابرستاره جهاني محبوب همه در بيانيه‌ای اعلام کرد آفريقايی-‌آمريکايی‌ها حق دارند بگويند صنعت فيلم ما به خوبی از آن‌ها نمايندگی نمی‌کند.

به گزارش مهر به نقل از ووکس، روز سه‌شنبه جرج کلونی یک سرمقاله در ورایتی نوشت و در آن به انتقاد از آکادمی اسکار پرداخت چون برای دومین سال پیاپی تمام نامزدهای بخش بهترین بازیگر مرد سال سفیدپوست هستند.

کلونی نوشت: من فکر می‌کنم آفریقایی-‌آمریکایی‌ها حق دارند بگویند صنعت فیلم ما به خوبی از آن‌ها نمایندگی نمی‌کند. باید ۲۰ یا ۳۰ یا ۴۰ فیلم باکیفیت باشند که مردم آن‌ها را برای جوایز اسکار در نظر بگیرند. راستی، ما داریم درباره آفریقایی-آمریکایی‌ها صحبت می‌کنیم. برای لاتین‌تبارها وضع حتی بدتر است. ما باید بهتر بشویم. قبلاً بهتر بودیم.

کلونی اولین کسی نیست که از کمبود گوناگونی نژادی اسکار انتقاد کرده است. جادا پینکت اسمیت و اسپایک لی هم نارضایتی و خشم خود را نسبت به نامزدهای اسکار نشان دادند و هر دو اعلام کردند که در مراسم اسکار که روز بیست و هشتم فوریه برگزار می‌شود شرکت نخواهند کرد. شریل بون آیزکس رییس آکادمی اسکار هم از دل‌شکستگی خود نسبت به نامزدهای اسکار سخن گفته بود.

اما کلونی از پینکت اسمیت و اسپایک لی ستاره بسیار بزرگ‌تری است. مسیر حرفه‌ای کاری ‌او پر از جوایز و نامزدی‌های اسکار و گلدن گلوب است، او ستاره فیلم‌های موفق بسیاری بوده، او توسط مجله تایم به عنوان یکی از تاثیرگذارترین مردم جهان شناخته شده و حتی برای نابود کردن بتمن هم همه او را بخشیدند(برای بازی ناموفق در نقش بتمن). چیزی که کلونی می‌گوید اهمیت دارد.

اما کلونی خودش بخشی از مشکلی است که دارد درباره آن صحبت می‌کند. او یک کارگردان است، او این قدرت را دارد تا با داستان‌هایی که تعریف می‌کند، مستقیماً روی تعداد نقش‌های در دسترس برای بازیگران مرد و زن سیاه‌پوست و لاتین‌تبار تاثیر بگذارد. او در مقاله‌اش نوشت: فکر نمی‌کنم مشکل این باشد که چه کسی انتخاب می‌شود، مشکل این است که اقلیت‌های صنعت فیلم چند راه دارند، مخصوصاً در فیلم‌های باکیفیت.

با این حال چهار فیلم آخری که کلونی کارگردانی کرده – یعنی مردان یادبودها، نیمه ماه مارس، کلاه‌چرمی‌ها و شب‌بخیر و موفق باشید - از هیچ بازیگر مرد یا زن غیرسفیدپوستی در نقش‌های اصلی استفاده نکرد. البته دو فیلم از این چهار فیلم بر پایه داستان‌های حقیقی ساخته شدند، اما اگر کلونی بخواهد، می‌تواند به راحتی از جایگاهش در هالیوود استفاده کند تا به بازیگران با استعداد جوان کمک کند تا به موفقیت برسند.

البته این هیچ یک از حرف‌های کلونی را بی‌ارزش نمی‌کند. بیانیه‌ او مهم است و باید به آن توجه کرد. اما عدم ارتباط بین کلمات و (کمبود) عمل او نشان می‌دهد که گوناگونی نژادی، بازی بین آدم خوب‌ها و آدم بدها نیست و نمی‌توان در این زمینه با نامه و احساسات و بیانیه به موفقیت رسید. نیاز به تلاشی بزرگ احساس می‌شود.

 

داستین هافمن، ویل اسمیت و استیسی دش

 

 

داستین هافمن- ویل اسمیتداستین هافمن، ویل اسمیت و استیسی دش چهره‌های جدیدی هستند که نادیده گرفته شدن سیاهپوستان در جوایز اسکار امسال را محکوم کردند.

به گزارش ایسنا، داستین هافمن با اعتراض به تبعیض نژادی ریشه‌دوانده در فرهنگ در آمریکا و ویل اسمیت با اعلام عدم حضورش در مراسم اعطای جوایز اسکار 2016، به جمع هنرمندانی پیوستند که طی روزهای اخیر به نامزد نشدن حتی یک بازیگر رنگین‌پوست در دو دوره گذشته این جوایز بین‌المللی اعتراض کردند.

 

استیسی دش، جورج کلونی و لپیوتا نیونگو از دیگر بازیگران سرشناسی هستند که انتقاد خود را به این مساله ابراز کرده‌اند.

داستین هافمن بازیگر برنده دو اسکار در این‌باره گفت: در کشور ما یک نوع نژادپرستی نیمه‌خودآگاه وجود دارد که پایان گرفتن جنگ‌های داخلی هم تغییری در آن ایجاد نکرد. تنها ۲۰۰ سال از آن زمان گذشته، منظورم این است که وضعیت امروز فقط یک نمونه از این جریان است.

این بازیگر باسابقه ادامه داد: در کنار مساله نامزد نشدن بازیگران سیاهپوست، مشکل بزرگتری وجود دارد که آن هم کشته شدن جوانان سیاهپوست در خیابان‌ها به دست نیروهای پلیس است، این معضل بزرگتری است.

مایکل.بی جوردن و تسا تامپسون برای فیلم اعتقادنامه، ادریس آلبا و آبراهام آتا برای بازی در فیلم جانوران بی‌سرزمین، ویل اسمیت بازیگر فیلم ضربه مغزی و تیم بازیگران فیلم از کف خیابان‌های کمپتون همگی از گزینه‌های رنگین پوستی بودند که می‌توانستند در میان نامزدهای شاخه بازیگری نقش اصلی و مکمل مرد و زن جای داشته باشند اما باز هم اسکار سفید دیگری رقم خورد تا مجددا انتقادهای توئیتری از آکادمی اسکار بالا بگیرد.

جادا پینکت اسمیت همسر ویل اسیت بازیگر معروف فیلم‌های کمدی هفته گذشته اعلام کرد که در اعتراض به عدم تنوع نژادی در میان برگزیدگان اسکار ۲۰۱۶ در مراسم اعطای این جوایز مهم سینمایی شرکت نخواهد کرد، حالا همسر هنرپیشه‌اش هم به او پیوسته و روز گذشته اعلام کرده که او هم این مراسم را بایکوت می‌کند.

به گزارش اسکوت، اسمیت روز گذشته با حضور در برنامه‌ تلویزیونی صبح بخیر آمریکا گفت: من فکر می‌کنم که باید برای محافظت از ایده‌آل‌هایی که کشورمان را به وجود آورده بجنگم و جامعه هالیوودی‌مان را سربلند کنم. اما وقتی به فهرست نامزدهای آکادمی نگاه می‌کنم، انعکاسی از این زیبایی نمی‌بینم.

جورج کلونی هنرپیشه مشهور سینما روز سه‌شنبه با اظهار این مطلب که "اسکار راهی غلط را در پیش گرفته" و با اشاره به این که امسال حتی یک نامزد سیاه‌پوست در میان برگزیدگان اسکار وجود ندارد، خاطرنشان کرد: از نادیده گرفته شدن فیلم‌هایی چون اعتقادنامه، جانوران بی‌سرزمین و از کف خیابان‌های کمپتون و همچنین نامزد نشدن ویل اسمیت در بخش بهترین بازیگر مرد متعجب شده‌ام.

مراسم اعطای جوایز هشتادوهشتمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز 28 فوریه (یکشنبه نهم اسفند) در سالن دالبی تئاتر لس‌آنجلس با اجرای کریس راک برگزار می‌شود.

 

در همین رابطه بخوانید

 

اعتراض به نژادپرستی نیمه‌خودآگاه! اسکار ۲۰۱۶ و صف مخالفان و معترضان

آکادمی اسکار تسلیم منتقدان شد؛ دو برابر کردن تعداد اعضای زن و ایجاد تنوع نژادی!

رأی دادن برای اعضای آکادمی یک امتیاز است و نه یک حق؛ توضیحات آکادمی درباره تغییرات اساسی قوانین


 تاريخ ارسال: 1394/11/2

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.