پرده سینما

بالاخره افخمی با کنایه به فرهادی تبریک گفت!

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

بهروز افخمیبالاخره بهروز افخمی در نوشتاری موفقیت فیلم فرهادی را در جشنواره‌ی کن تبریک گفت!

به گزارش ایسنا، این کارگردان سینما و مجری برنامه «هفت» که این روزها پس از اظهاراتش درباره‌ی جشنواره‌ی کن، روزهای پر خبری را سپری می‌کند، در یادداشتی نوشت:

«تبریک می گویم به آقایان اصغر فرهادی و شهاب حسینی به خاطر موفقیت و درخشش آخرین فیلمشان در جشنواره‌ی کن. شهاب حسینی نشان داد که آن قدر خوب بازی می‌کند که حتی فرانسوی‌ها می‌فهمند؛ با این که زبان فارسی سرشان نمی‌شود و نحو و لحن و ظرافت‌های زیر و بم این زبان بسیار لطیف را دریافت نمی‌کنند.

اصغر فرهادی هم با دریافت این جایزه شیرین کاشت و خودش را در بالاترین سطح فیلمسازی هنری دنیا تثبیت کرد. نکته‌ای که عوام نمی‌دانند و روشنفکران وانمود می‌کنند که نمی‌دانند این است که جشنواره‌ی کن غیر از آنکه به فیلم‌های خلاف اخلاق امتیاز مخصوص می‌دهد، نقاط ضعف دیگری هم دارد که به ژست و قمپز فرانسوی‌ها مربوط می‌شود.

جشنواره‌ی کن هیچ دوست ندارد فیلمسازی را که پیش تر به وسیله‌ی آمریکایی‌ها کشف شده و اسکار گرفته تائید کند و جایزه بدهد. فرانسوی‌ها از پنجاه شصت سال قبل که جشنواره ی کن را به راه انداختند همیشه ادعا داشته‌اند که اغلب فیلمسازان هنری دنیا را خودشان کشف و معرفی کرده‌اند و حتی فیلمسازان هنری آمریکایی را از توی آمریکا پیدا کرده‌اند و با جشنواره ی کن برای اولین بار به دنیا شناسانده اند.

با این ژست و این قمپز خیلی برای کن زور داشت که فرهادی را بعد از اسکاری که از آمریکایی‌ها گرفته تحویل بگیرند و در واقع نظر آمریکایی‌ها را تائید کنند. البته فشاری که روی جشنواره ی کن به خاطر نادیده گرفتن فیلم قبلی فرهادی، یعنی «گذشته» وجود داشت، این قدر زیاد بود که نمی‌توانستند زیاد مقاومت کنند و مجبور شدند ژست و قمپز عاقل اندر سفیه خودشان را در مقابل آمریکایی‌ها فراموش کنند.

مشتاق دیدن خود فیلم هستم و امیدوارم واقعا خیلی خوب باشد.» تاريخ ارسال: 1395/3/5

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.