پرده سینما

محمدعلی کلی درگذشت

پرده سینما

 

 

 

 

محمد علی پیش از مسلمان شدن نامش کاسیوس کِلِی بود / او در سال ۱۳۷۲ به ایران آمد و از نمایشگاه بین الملی کتاب تهران بازدید کرد.

 

 

محمدعلی کلیمحمدعلی کلی ستاره سابق بوکس جهان به دلیل بیماری در یکی از بیمارستان های آمریکا درگذشت. او به هنگام مرگ، ۷۴ سال داشت. زندگی پرماجرای او در فیلم علی (۲۰۰۱) ساخته مایکل مان و با بازی ویل اسمیت در نقش محمدعلی کلی مورد توجه قرار گرفته است..

«عصرایران» به نقل از  خبرگزاری فرانسه نوشت: خانواده محمد علی کلی در بیانیه ای درگذشت قهرمان آمریکایی بوکس را در سن ۷۴ سالگی در بیمارستان شهر فینیکس در ایالت اریزونای آمریکا اعلام کرد.

 پاپ گونل سخنگوی خانواده گفت: محمد علی کلی پس از سال ها رویارویی با بیماری پارکینسون، در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

در این بیانیه اضافه شده است: قهرمان سه دوره جهانی سنگین وزن بوکس، عصر جمعه (به وقت محلی) فوت کرد.

او توضیح داد که جنازه مشهورترین بوکسور جهان در زادگاهش در لوییزویل در ایالت کنتاکی آمریکا تشییع خواهد شد.

وی ادامه داد که خانواده محمد علی کلی می خواهد از همه کسانی که با ایده ها، دعاها و حمایت ها با خانواده همراهی کردند تشکر کند و خواستار رعایت حوزه خصوصی خانواده است.

  کلی روز پنجشنبه وارد بیمارستان شده بود.

محمد علی، قهرمان سه دوره بوکس سنگین وزن جهان بود که فعالیت های وی درجریان جنبش مدنی آمریکایی های آفریقایی تبار، نام او را در تاریخ سیاسی آمریکا نیز ماندگار کرد.

محمدعلی کلی در دوران سالخوردگیبه گزاری ایرنا به نقل از ان بی سی نیوز،  وی برای بیش ازسه دهه ازبیماری پارکینسون رنج می برد که به تدریج میان او و دنیای حرفه ای بوکس فاصله انداخت.

کلی تا همین اواخر نیز از فعالیت های سیاسی دست نکشید و ماه دسامبر گذشته طی بیانیه ای از دونالد ترامپ، نامزد احتمالی جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری به علت اظهاراتش در مورد 'ممنوع الورود کردن مسلمانان به آمریکا' انتقاد کرد.

محمد علی پیش از مسلمان شدن نامش کاسیاس کِلِی بود.

او از دوازده سالگی مشت زنی را شروع کرد و ۱۰ سال بعد (۱۹۶۴) قهرمان بوکس جهان شد.

سه سال بعد از کسب عنوان قهرمانی جهان، محمد علی از خدمت در ارتش آمریکا سر باز زد. او علاوه بر مخالفت علنی با جنگ ویتنام، گفت باورهای مذهبی اش به او اجازه حضور در ارتش را نمی دهد.

پلیس آمریکا به همین علت محمد علی را بازداشت کرد و عناوین قهرمانی اش هم از او سلب شد. محمد علی که به اتهام 'فرار از خدمت' گناهکار شناخته شده بود، چند سالی از رینگ بوکس دور ماند تا این که در آغاز دهه ۷۰ میلادی دادگاه عالی آمریکا محکومیت وی را لغو کرد.

کلی در سال ۱۳۷۲ به ایران نیز سفر کرد.

 

 

 

 

 

 

محمدعلی کلی در نمازجمعه تهران- 1372

یک عکس قدیمی. قهوه خانه ای در تهران و اعلام اینکه در صورت پیروزی محمدعلی کلی در مبارزه با جو فریزر، چای و قلیان مجانی خواهد بود!


 تاريخ ارسال: 1395/3/15

نظرات خوانندگان
>>>سعید مهرپور:

روحش شاد و یادش گرامی باد

0+0-

سه‌شنبه 18 خرداد 1395>>>کاوه قادری:

محمدعلی کلی؛ پوستر، پرتره و اسطوره ی بی بدیل یک نسل.

2+0-

شنبه 15 خرداد 1395
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.