پرده سینما

دومین جایزه اسکار برای سینمای ایران! «فروشنده» اصغر فرهادی اسکار گرفت

پرده سینما


  

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در فروشنده

اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی به فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی رسید. سایت پرده سینما این موفقیت بزرگ را به اصغر فرهادی و دوستداران سینمای ایران تبریک می گوید.

به گزارش ایسنا، اصغر فرهادی برای دومین بار سینمای ایران را صاحب جایزه اسکار کرد. او که پیش از این با فیلم جدایی نادر از سیمین توانسته بود، اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی را به دست بیاورد، در هشتاد و نهمین مراسم اسکار توانست با فیلم فروشنده به این جایزه را از آن خود و سینمای ایران کند.

پروفسور فیروز نادری و انوشه انصاری که از سوی اصغر فرهادی برای حضور در مراسم اسکار معرفی شدند،این جایزه را دریافت کردند.

انوشه انصاری به هنگام دریافت جایزه به نقل از فرهادی فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا را محکوم کرد و گفت: برای احترام به مردم کشورم در مراسم اسکار شرکت نکردم.

این فضانورد ایرانی طبق برخی منابع خبری حاضر در مراسم اسکار، شالی را پوشیده بود که نقشه هوایی مشهد روی آن نقش بسته بود و پیامش این بود که از فضا مرزها دیده نمی‌شوند.

در بیانیه اصغر فرهادی که انصاری آن را خواند، آمده است:

«افتخار بزرگی‌ است که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی.

متاسفم که امشب در کنار شما نیستم. من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیر انسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم.

تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی باعث ترس می‌شود؛ ترسی که توجیهی‌ است دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها؛ جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند.

سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدلی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدلی چیزی‌ است که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم.»

پیش از این اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی در اعتراض به سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ از حضور در اسکار ۲۰۱۷ انصراف داده بود. فرهادی دو ایرانی سرشناس ساکن آمریکا (دکتر فیروز نادری و انوشه انصاری) را به نمایندگی خود روانه این مراسم کرده بود.

 

 

مت دیمون لوح فیلم فروشنده را اعطا کرد

مت دیمون لوح نامزدی فیلم فروشنده را در غیاب اصغر فرهادی، به رئیس کمپانی پخش این فیلم در آمریکا داد.

   

در مراسم اعطای لوح ویژه فیلم‌های نامزد اسکار در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار، مت دیمون بازیگر سرشناس آمریکایی که مسئولیت اعطای این لوح‌ها را برعهده داشت، ضمن ستایش فیلم فروشنده و فیلمسازی اصغر فرهادی، لوح فیلم فروشنده را در غیاب این کارگردان به چارلز کوهن بنیان‌گذار و مدیرعامل کمپانی پخش Cohen Media Group داد که در کنار آمازون استودیو، پخش فیلم فروشنده در آمریکا را برعهده دارد.

   

فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی که امسال نماینده سینمای ایران در جوایز اسکار است و اکنون در ۹۴ سالن سینمایی در آمریکا در اکران است، فروش خود را پس از نزدیک به یک‌ماه اکران به بیش از یک میلیون دلار رسانده است.

فیلم فروشنده در کنار فیلم‌هایی از آلمان، استرالیا، سوئد و دانمارک نامزد نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز اسکار ۲۰۱۷ است.

 

در همین رابطه بخوانید

 

 

دومین جایزه اسکار برای سینمای ایران! «فروشنده» اصغر فرهادی اسکار گرفت

متن کامل بیانیه فرهادی در اسکار

بازتاب دومین اسکار فرهادی در رسانه‌های جهان

واکنش ایوبی به موفقیت فرهادی در اسکار ۸۹

یادی از عباس کیارستمی در مراسم اسکار ۲۰۱۷

«حرف فرهادی سخن ماست»: یادداشت ظریف درباره اسکار و «فروشنده»

برنده اسکار ۲۰۱۷ اشتباه اعلام شد! تاريخ ارسال: 1395/12/9

نظرات خوانندگان
>>>سعید مهرپور:

خیلی ها سینمای فرهادی را دوست ندارند و قابل احترام هستند و من هم با کسی بحثی ندارم اما کسی برای سینمای ورشکسته ایران افتخار میافریند و بدون لابی جایزه میگیرد شایسته تحسین است . یا علی

8+0-

سه‌شنبه 10 اسفند 1395>>>حسین:

این جایزه کاملا سیاسی بوده و هست و در تاریخ هم ثبت شد.به هیچ وجه از نظر هنری -فرهنگی پیشرفت نکردیم و از نظر ملیتی و قومی پیشرفت کردیم،والبته یک تو دهنی به تندرو ها زدیم.اما این فیلم ارزش یک بار دیدن رو هم نداره.اتفاقا فرهادی پسرفت داشته.جدایی و درباره الی کجا،و این فیلم کجا.فیلم تونی اردمن رو ببینید. به هر حال بازم تبریک به ایرانیها.

3+5-

دوشنبه 9 اسفند 1395>>>سعید مهرپور:

در جواب دوست باید عرض کنم که منتقد هفت گفت دو فیلم آخر فرهادی آثار ضعیفی هستند و شانسی برای کسب اسکار ندارند / من خوشحالم که فرهادی برای سینمای ایران اعتبار کسب میکند و به نظرم این جایزه به هیچ وجه سیاسی نیست بلکه نشان از تبحر کارگردانی دارد که در طول این سالها همیشه سیرابمان کرده و با ساخت هر اثری چند گام رو به جلو برداشته است. سینما با اصغر فرهادی رنگ و بوی دیگری دارد . یا علی

8+5-

دوشنبه 9 اسفند 1395>>>روژان موسوی:

من این پیروزی بزرگ رو به همه تبریک میگم ولی سر صحبت قبلی خودم مبنی بر اینکه فیلم قدرت یک اثر سینمایی که اسکار را ببرد ندارد . و الان به یقین رسیدم که فیلم سیاسی جایزه گرفت.فکر کنم این برای همه آشکار بود و مجری اسکار هم همین صحبت رو به یک شکلی تایید کرد! با این حال تبریک میگم به همه و اصغر فرهادی عزیز.

6+6-

دوشنبه 9 اسفند 1395>>>وحدت:

به قول عادل فردوسي پور: " چه مي كنه اين اصغرفرهادي- اين كارگردان تموم نشدنيه".

13+2-

دوشنبه 9 اسفند 1395>>>دوست:

جناب مهرپور عزیز بنده هم از این بابت بسیار خوشحالم.اما به نظرتون حرف منقد هفت اشتباه بود؟ این جایزه رنگ و بوی سیاسی نداشت؟ با این حال بازم تبریک.

23+13-

دوشنبه 9 اسفند 1395>>>سعید مهرپور:

چه با شکوه!انقدر به فروشنده انتقاد کردید تا جایزه گرفت / منتقد برنامه هفت (س. ع) گفت فرهادی هیچ شانسی در اسکار ندارد اما تک خال سینمای ایران دلها را ربوده است . من هم معتقدم فروشنده بهترین اثر فرهادی نیست و در نیمه دوم کسالت بار میشود اما ادای دین دین اصغر به مهرجویی ، کیارستمی ، کیمیایی و ... دل کندن ازت تو ممکن نیست . سلام بر ترانه و شهاب سینمای ایران . هزاران تبریک . یا علی

15+5-

دوشنبه 9 اسفند 1395>>>سعید:

جایزه را البته شرلی مک کلین و چارلیز ترون به انوشه انصاری دادند و انصاری نامه ی فرهادی را برای اعضای آکادمی خواند. تبریک.

24+2-

دوشنبه 9 اسفند 1395
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.