پرده سینما

نکوداشت چهار سینماگر در بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران

پرده سینما

 

  

 

 

 

مراسم بزرگداشت اکبر زنجانپور، بیژن محتشم، حسن زاهدی و سیروس الوند در بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران برگزار می شود ؛ این مراسم با حضور سینماگران، مسئولان و دست اندرکاران فرهنگی و هنری کشورمان ساعت 20 سه شنبه 29 مرداد ماه در ایوان شمس برگزار خواهد شد.

 

اکبر زنجانپور

 

دوم بهمن ۱۳۲۳ (۲۲ ژانویه ۱۹۴۵) در تهران متولد شد. بازی در تئاتر را از سال ۱۳۴۵ در دانشگاه شروع کرد، سال ۱۳۴۹ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد. از سال ۱۳۶۵ نیز تدریس در دانشگاه را شروع کرد. وی در سال ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ عضو کمیته ملی تئاتر در سازمان یونسکو بود و در سال ۱۳۸۳ او در نمایش شب هزار و یکم به کارگردانی بهرام بیضایی بازی کرد. وی در فیلم های سینمایی معکوس ، پل خواب، طالع سعد ، روز دیدنی، تپش رفتار، تشکیلات و غیره ایفای نقش کرده است  و در دروه های مختلف جشن خانه سینما کاندیدای بخش بازیگری بوده اند . اکبر زنجانپور در دوبله نیز کار کرده‌است. معروفترین دوبله ایشان بجای "جبارسینگ" در فیلم شعله می‌باشد.

 

بیژن محتشم

 

«بیژن محتشم» متولد ۱۳۱۶ مشهد بوده و فارغ التحصيل مدرسه دارالفنون است؛ وی دوره هاي مختلف چهره پردازي را در خارج از كشور از سال ۱۹۶۹ ميلادي به بعد از جمله زيرنظر «جان چمبرز» برنده اسكار گريم سال ۱۹۶۸ براي فيلم سياره ميمون ها گذراند.

همچنين وی چهره پردازي را در تئاتر از سال ۱۳۳۴ شروع كرد و سرپرستي واحد چهره پردازي تلويزيون و تالار وحدت (رودكي) سال ۱۳۴۵ بود. محتشم همچنین تدريس چهره پردازي را در دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران (۱۳۵۲) و حوزه هنري (۱۳۷۱) انجام داده است و همچنان در آموزشگاه های چهره پردازی به کار آموزش علاقمندان این رشته مشغول است.

«مسافران دره انار»، «دندون طلا»، «من زمین را دوست دارم»، «معجزه خنده»، «همسر دلخواه من»، «هرچی تو بخوای» و «گیس بریده» و «سارای» برخی از فیلمهایی هستند که محتشم طراحی گریم آنها را به عهده داشته است. همچنین ایشان برنده جایزه بهترین چهره‌پردازی برای فیلم معجزه خنده در اولین دوره جشن خانه سینما و کاندید جایزه بهترین چهره‌پردازی برای فیلم سارای در دومین دوره جشن خانه سینما بوده اند.

 

حسن زاهدی  

 

حسن زاهدی در سال 1325 در تهران متولد شد. او آموزش صدا را با گذراندن یک دوره تخصصی به عنوان تکنسین صدا در دانشکده صدا و سیما آغاز کرد. وی فارغ التحصیل تحصیلات پیشرفته از کالج پلیموث (ply mouth) از کشور انگلستان در رشته صدا و الکترونیک است. او فعالیت حرفه ای خود را به عنوان صدابردار واحد دوبلاژ تلویزیون از سال 1349 آغاز کرد. همچنین او کارمند بازنشسته صدا و سیما به عنوان صدابردار ارشد از سال 1375 می باشد.

حسن زاهدی کار حرفه‌ای خود را از تلویزیون آغاز کرد و سال 1364 در سریال عیاران و طراران به کارگردانی سعید نادری به عنوان صدابردار فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند فیلم درباره الی، بیشتر نبود اما تجربه خوبی برای حسن زاهدی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون مصطفی طاری، فرهاد محبت، حسن بلور و ناهید ظفر را تجربه کرد.

از جمله جوایز و افتخارات وی می توان به: سیمرغ بلورین از جشنواره 8 فیلم فجر برای فیلم "زیر بام‌های شهر" به کارگردانی اصغر هاشمی- سیمرغ بلورین از جشواره 22 فیلم فجر برای فیلم "شهر زیبا" به کارگردانی اصغر فرهادی- سیمرغ بلورین از جشنواره 25 فیلم فجر برای فیلم "پا برهنه در بهشت" به کارگردانی بهرام توکلی- سیمرغ بلورین از جشنواره 27 فیلم فجر برای فیلم "درباره الی" به کارگردانی اصغر فرهادی- تندیسی بهترین صدابرداری خانه‌سینما (دومین) بخاطر فیلم "بودن یا نبودن" به کارگردانی کیانوش عیاری- تندیس بهترین صدابرداری خانه سینما (هفتمین) بخاطر فیلم " رقص در غبار" به کارگردانی اصغر فرهادی- تندیس بهترین صدابرداری خانه سینما (دهم) بخاطر فیلم " چهارشنبه سوری " به کارگردانی اصغر فرهادی- بهترین صدابردای دفاع‌مقدس برای فیلم " براده‌های خورشید" به کارگردانی حسین حقیقی؛ اشاره کرد.

 

سیروس الوند

 

متولد یازدهم بهمن 1329در تهران. پس از پایان تحصیلات متوسطه از سال 1348 فعالیت خود را به عنوان سینمایی نویس و بعدها منتقد فیلم در نشریات سینمایی آن دوران (فیلم – فیلم و هنر – ستاره سینما) و مجله فردوسی ادامه داد. در سال 1350 با نوشتن فیلم نامه ((ساعت فاجعه)) به عنوان فیلم نامه نویس در سینمای حرفه ای آغاز به کار کرد و از سال 1353 با فیلم ((سنجر)) قدم به عرصه کارگردانی گذاشت.

وی مدرس رشته های بازیگری در سینما، فیلمنامه نویسی و کارگردانی فیلم در آموزشگاههای خصوصی و دانشگاه فرهنگ و هنر (اصفهان) کتاب منتشره: فیلنامه دست های آلوده (انتشارات توفیق آفرین) و نویسنده فیلم نامه های ساعت فاجعه – فتنه (براساس پاورقی منوچهر مطیعی) – میعادگاه خشم (مشترک با بهزاد فراهانی) – حیدر (مشترک با فریدون گله) – ساحره – مرد – سلام بر عشق – سراب- سالومه – حامی – مکافات – هم خون – بت شکن (مشترک با شاپور قریب) – جای امن – تعصب – مرز – تفنگدار- فرار – فاتح – پادزهر- از صمیم قلب (مشترک با محسن دامادی) و .همچنین در سمت دستیارکارگردان در فیلم های ساعت فاجعه ، مرد و بازیگری مسافر شب ، مزاحم وی کارگردانی فیلم های همچون سنجر، شب آفتابی ،فیلم سینمایی فریاد زیر آب ،نفس بریده، ریشه در خون ، آوار،محموله ،شب حادثه، برخورد ، یک بار برای همیشه، چهره، هتل کارتن، ساغر، دست های آلوده، دست های آلوده، مزاحم ، رستگاری در هشت و بیست دقیقه، تله، زن دوم، ستاره های سوخته، مرد، پرتقال خونی برعهده داشته است.

همچنین برنده جوایزی از سازمان بهزیستی ، وزارت آموش و پرورش ، جشنواره فیلم فجر در دوره های مختلف، جشنواره زن، وزارت درمان و آموزش پزشکی ،یکی از از ده انتخاب منتقدان سینمای کشور ،جشنواره سینمای ایران در ترکیه ، جشنواره مونترال، جشنواره سینمایی میلاد کوثر و غیره بوده است.

از فعالیت های صنفی ایشان می توان به عضویت در شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران- ریاست شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران – عضویت در هئیت مدیره و هیات داوری اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران – بازرس کانون فیلم نامه نویسان سینمای ایران- عضویت در هیات مدیره خانه سینما اشاره کرد. اینها فقط بخش از فعالیت های ایشان است. تاريخ ارسال: 1398/4/29

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.