پرده سینما

کتاب فرهنگ واژه های سینمایی

مریم پزشکپور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فرهنگ واژه های سینمایی

 

 

شامل اصطلاحات فنی، هنری، سبک ها، مکاتب و انواع فیلم

 


روی جلد کتاب فرهنگ واژه های سینمایی 

مؤلف: پرویز دوایی

 

 

 

شیرین ترین فرهنگ سینمایی که تاکنون به فارسی نوشته شده! به نظرم این جمله کامل ترین و دقیق ترین جمله ایست که می توان درباره این کتاب گفت یا نوشت. فرهنگ واژه های سینمایی حاصل زحمات یکی از بهترین و مؤثرترین نویسندگان سینمایی ایران زمین یعنی پرویز دوایی است. دوایی که بخش مهمی از دستاوردهای نوشتاری او در عرصه سینما را ترجمه و تألیف کتاب های تخصصی نظیر همین کتاب و یا کتاب معروف «سینما به روایت هیچکاک» تشکیل می دهد، اکنون سالهای زیادی است که بر اثر «اغفال» برخی منتقدان سینما این دسته از تألیفاتش را کنار گذاشته و به سمت و سوی خاطره نویسی مکرر رفته است! چیزی که در کتاب «باغ» و حتی «بازگشت یکه سوار» جذاب و خواندنی بود، اما بر اثر تکرار مکررات در کتاب های بعدی و آخرین اش «امشب در سینما ستاره» به ملال انجامیده است.

 

 

با این همه هنوز دوایی نویسنده ای مغتنم برای ادبیات سینمایی ایران است. چاپ نخست این کتاب در سال 1364 انجام شد و گویا در سال های گذشته هم تجدید چاپ شده است، با این حال هنوز از پس گذشت نزدیک به ربع قرن هنوز هیچ فرهنگ سینمایی فارسی دیگری نتوانسته به پای جذابیت این کتاب برسد. همان طور که از عنوان کتاب پیداست اصطلاحات فنی، هنری، سبک ها، مکاتب و انواع فیلم در این فرهنگ مورد بررسی قرار گرفته اند. دوایی چیزی را برای این کتاب کم نگذاشته و بسیاری مدخل های آن مثل فیلم های گانگستری، فیلم سیاه، فیلم موزیکال، موسیقی متن، وسترن، فیلم سیاه، هالیوود، و... نشان از شیدایی مؤلف به تاریخ سینما دارد. صفحه آرایی جمال امید در زمان خودش بسیار خوب بوده. پیدا کردن و داشتن و خواندن این کتاب را به همه علاقمندان هنر هفتم توصیه می کنم!

 

فرهنگ واژه های سینمایی

 

 

شامل اصطلاحات فنی، هنری، سبک ها، مکاتب و انواع فیلم

مؤلف: پرویز دوایی

ناشر: اداره کل تبلیغات و روابط سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

تیراژ: 5000 جلد

چاپ اول: 1364


 تاريخ ارسال: 1388/12/24
کلید واژه‌ها:

نظرات خوانندگان
>>>پاسخ پرده سینما:

دوست عزیز از ما انتظار نداشته باشید که نشانی کتابفروشی به شما بدهیم! نام ناشر و تاریخ چاپ اول کتاب در معرفی درج شده است. طبیعی است برای یافتن آن باید زحمت بکشید! یا از طریق ناشر در انبار انتشارات به جستجویش بپردازید یا در کتابفروشی های شهر، و احیاناً کتابفروشی های دست دوم فروش داخل پاساژها یا کنار خیابان ها. باید زحمت بکشید! اگر از سال 89 به امید خدا نشسته اید ما مقصر نیستیم! از شما حرکت از خدا برکت!

2+3-

دوشنبه 23 ارديبهش>>>mohammad habibi:

doostane aziz hadaghal inghadi vase khanandeganetun arzesh ghael beshid ke yek javabe yek kalemei bedin sale 89 porsidam in ketab chetor tahie mishe emrooz 23-2-92 studio_jaamejam@yahoo.com

1+0-

دوشنبه 23 ارديبهش>>>ali yari:

پیدا کردن کتاب خیلی سخت شده آدرس بدید لطفاaliyari1982@yahoo.com

1+0-

پنجشنبه 14 دي 1391>>>محمد حبیبی:

با سلام جهت خرید کتاب به چه شکل عمل کنیم studio_jaamejam@yahoo.com

2+0-

شنبه 20 شهريور 1389
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.