پرده سینما

عیادت فرهادی و عزت‌الله انتظامی از شاپور قریب

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اصغر فرهادی و عزت‌الله انتظامی به عیادت شاپور قریب ـ کارگردان قدیمی سینمای ایران ـ رفتند.

عزت الله انتظامی، اصغر فرهادی و شاپور قریببه گزارش ایسنا، در حالی که دو، سه روزی از بازگشت کارگردان برگزیده اسکار به ایران نگذشته بود، اصغر فرهادی پیگیر حال شاپور قریب کارگردانی شد که چندی است به دلیل آلزایمر در بستر بیماری است؛ آلزایمری که به دلیل کهولت سن به سراغ کارگردان هفت تیرهای چوبی آمده است.

شاپور قریب که به گفته‌ی همسرش، وضعیت جسمانی و روحی‌‌اش در روزهای مختلف متفاوت است و شدت و ضعف دارد، در آن روز برفی اواخر سال 90 که عزت‌الله انتظامی و اصغر فرهادی به عیادتش رفتند، وضعیت مناسب‌تری داشت تا جایی که خاطراتش را از تئاتر و سینما با آقای بازیگر سینمای ایران مرور کرد و از همکاری سال‌های دورش با اصغر فرهادی گفت، از فیلمبرداری بخش‌های سری اول روزگار جوانی که فرهادی می‌نوشته و شاپور قریب کارگردانی می‌کرده است.

شاپور قریب به دلیل بیماری که او را خانه‌نشین کرده است، نتوانسته همزمان با اکران جدایی نادر از سیمین، این فیلم را ببیند اما وقتی اصغر فرهادی جایزه گلدن گلوب را گرفته است، سخت پیگیر بوده است که به او تبریک بگوید.

همسر شاپور قریب خطاب به اصغر فرهادی گفت: آن روزی که شما، جایزه گلدن گلوب را گرفتید، خوشبختانه شاپور سطح هوشیاری‌اش خوب بود و خیلی خوشحال شد و دوست داشت این موفقیت را به شما تبریک بگوید، اما متأسفانه به دلیل عدم دسترسی این امکان فراهم نشد و حالا خوشحالیم که حضوراً به شما تبریک بگوییم.

عزت‌الله انتظامی هم با اشاره به فیلم جدایی نادر از سیمین یادآور شد: در جشنواره‌ی فیلم شهر که با شعار انسان شهری برگزار شد، فیلم آقای فرهادی و چند فیلم دیگر را دیدم و وقتی بعد از فیلم پشت میکروفون قرار گرفتم، گفتم: ما همه به هم دروغ می‌گویم، ما همدیگر را دوست نداریم و ما بسیار نامهربان شدیم، در حالی كه در گذشته ما خیلی صمیمی بودیم و به هم کمک می‌کردیم.

وی در ادامه توضیح داد كه فیلم‌های مختلفی را در جشنواره‌ی فیلم شهر دیده است و گفت: همان مقطع گفتم فیلم آقای فرهادی اصل ایران است، این ایران است و عین واقعیت.

آقای بازیگر سینمای ایران از فیلم‌های مرهم و طلا و مس به‌عنوان فیلم‌های خوب یاد كرد و اظهار امیدواری كرد كه روزی همگی با هم مهربان باشیم و به هم کمک کنیم.

اصغر فرهادی درباره‌ی دلیل حضورش در خانه‌ی شاپور قریب گفت: وقتی شهریورماه برای جشن خانه‌ی سینما به تهران آمدم در همان جشن خبردار شدم که ایشان بیمار است و پیگیر حالشان بودم.

اصغر فرهادی و شاپور قریبوی ادامه داد: اگر من و هم‌نسل‌های من فیلم‌هایشان در داخل و خارج از كشور دیده می‌شود، یک عده‌ای همچون آقای شاپور قریب این مسیر را با امکانات خیلی محدود در گذشته شروع كردند و زحمت‌های زیادی را صبورانه به جان خریدند و فیلم‌های خوبی ساختند، ولی در آن مقطع امکاناتی که مثل این روزها، فیلم‌ها در بیرون از ایران به این وسعت دیده شود، وجود نداشت. آن دوران فصل کاشت بود و امروز فصل برداشت.

فرهادی همچنین به دلیل دیگرش برای حضور در خانه‌ی شاپور قریب اشاره كرد و گفت: آنچه من و دیگر سینماگران امروز را به سینما علاقه‌مند کرد دیدن فیلم‌های فیلمسازانی بود که در کودکی و نوجوانی فیلم‌هایشان را دیده‌ایم. خیلی از آن‌ها دیگر در میان ما نیستند و برخی خانه‌نشین‌اند و تعداد کمی از آن‌ها هنوز با همه مشکلات عاشقانه در حال کارند. خاطره فیلم‌هایشان که آن سال‌ها دیده‌ایم امروز با ما همراه است من هنوز لذت تماشای هفت تیرهای چوبی آقای قریب را فراموش نکرده‌ام ما با دیدن این فیلم‌ها به سینما علاقه‌مند شدیم.

فرهادی همچنین گفت: جدایِ بحث سینما خود آقای قریب به عنوان انسان بی‌غل‌وغش برایم خیلی عزیز و باارزش‌اند. در سفر هم که بودم دلم می‌خواست بعد از برگشت دوباره ببینم‌شان، خوشحالم که امروز حالشان بهتر است، امیدوارم شروع به نوشتن بکنند.

وی در عین حال از حضور عزت‌الله انتظامی قدردانی كرد و گفت: امروز با آقای انتظامی تماس گرفتم که همراه هم به دیدار آقای قریب بیایم بی‌هیچ تعللی گفتند: کی راه بیافتیم.

اصغر فرهادی در ادامه در پاسخ به این‌كه چرا مراسم بزرگداشت اش لغو شده است، توضیح داد: از من و همكارانم دعوت شده بود که در یک مراسم ساده و صمیمی از طرف همکاران سینمایی‌ام به دلیل اتفاقاتی که برای فیلم افتاده است، شركت كنیم، اما دو شب قبل، دیر وقت این عزیزان که ظاهراً با زحمت زیادی تداراک مراسم را دیده بودند متأثر تماس گرفتند و عذرخواهی کردند که برنامه‌شان لغو شده است.

وی در عین حال گفت: همین که آن‌ها قصد برگزاری چنین مراسمی را داشته‌اند برای من و همکارانم در این فیلم باارزش است و به اندازه آن‌که این مراسم را برگزار کرده باشند سپاسگزارم.

فرهادی همچنین از پیام‌های تبریك اهالی سینما تشكر كرد و ادامه داد: من نمی‌دانم كه چطور می‌شود پاسخگوی این همه مهر و محبت بود. از ایرانیان، هنرمندان، سینماگران، اهالی ادب، هنر و فرهنگ در داخل و خارج كشور، نخبگان مورد احترام مردم، روزنامه‌نگاران، ورزشكاران و همه‌‌ی بزرگوارنی که در این مدت با پیام‌های تبریك‌شان من و سینمای ایران را مورد لطف خود قرار دادند، سپاسگذارم.

كارگردان جدایی نادر از سیمین در ادامه در پاسخ به این‌كه آیا بنیاد سینمایی فارابی قرار است، برنامه بزرگداشتی برگزار كند؟ گفت: بله بنیاد فارابی برای روز پنجشنبه ظاهراً جشنی را تدارک دیده بودند که من همین امروز در صحبت تلفنی که با آن‌ها داشتم ضمن تشکر خواستم که به احترام همکاران سینماگرم که نتوانستند مراسم‌شان را برگزار کنند این مراسم هم برگزار نشود.

فرهادی همچنین یادآور شد: به نظرم به اندازه کافی در رابطه با اتفاقاتی که برای این فیلم در این یک‌سال چه در داخل و چه در خارج از کشور رخ داده صحبت شده است. بنابراین من اجازه‌ می‌خواهم همین‌جا اعلام كنم، هزینه‌ی این‌گونه مراسم را به کسانی که در حرفه سینما به دلیل بیماری نمی‌توانند کار کنند، هدیه بدهند. این كار ماندگارتر است.

دیدار با شاپور قریبوی همچنین در پاسخ به سؤالی كه آیا انتظار نداشته است، همكاران سینمایی‌اش در مراسم استقبالش حضور داشته باشد، گفت: نه انتظار نداشتم چون دوستان خبر نداشتند. من ترجیح می‌دادم در سکوت و بی‌سروصدا بیایم. به هر حال دیروقت شب می‌رسیدم و نمی‌خواستم كسی دچار زحمت شود؛ اما ظاهراً خبر به بعضی‌ها رسیده بود و عده‌ای زحمت کشیدند و آمدند. همین‌جا از همه کسانی که آمدند تشکر می‌کنم.

در ادامه، عزت‌الله انتظامی هم با اشاره به جایزه‌ی اسكار گفت: الان سینمای ایران در بالاترین قله‌ی سینمایی دنیا ایستاده است.

شاپور قریب هم کم‌کم روزی را به خاطر می‌آورد كه اسکار به جدایی نادر از سیمین رسیده است و گفت: صحنه‌هایی از اسكار را دیدم اما الان یک جاهایی را یادم نمی‌آید.

وی همچنین با اشاره به بیماری‌اش گفت: امروز جزو روزهایی است که وقتی از رختخواب سرم را بلند کردم، دیدم حالم خوب است؛ ولی همش می‌ترسم دوباره حالم خراب شود.

فرهادی هم در ادامه گفت: امیدوارم هرچه زودتر بهبود پیدا کنید و بنویسید.

در عیادت از شاپور قریب، پریسا بخت‌آور - كارگردان و همسر اصغر فرهادی -، حمید قربانی و مریم نراقی ـ دستیارانش - هم حضور داشتند.


 تاريخ ارسال: 1390/12/24

نظرات خوانندگان
>>>کیا:

شاپورقریب یادممل آمریکاییت به خیر داستان ها ماداشتیم بااون فیلم وتشکرازفرهادی وخانواده اش به خاطرحضورگرم به عنوان پیشکسوت وتشکرویژه ازآقاعزت

0+0-

پنجشنبه 25 اسفند 1390
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.