پرده سینما

اسامی داوران تمامی بخش های اصلی جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد

پرده سینما

داوران بخش سینمای ایران، نگاه نو و مستند جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.

 

به گزارش سایت پرده سینما و اعلام روابط عمومی سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، داوران  سه بخش سینمای ایران، نگاه نو و فیلم های مستند سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در بخش‌های سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران)،‌ نگاه نو (مسابقه فیلم‌های اول) و سینمای حقیقت (مسابقه فیلم‌های مستند) معرفی شدند.

اسامی داوران جشنواره به شرح زیر است:

سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران):

رسول صدرعاملی، مهدی فخیم‌زاده، بهروز افخمی، سیدداود میرباقری، سید ضیاءالدین دری، جمال شورجه، مصطفی شایسته

عکس هیئت داوران بخش مسابقه سینمای ایران سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر 

نگاه نو (مسابقه فیلم‌های اول):

حسین زندباف، ابراهیم فیاض، مسعود فراستی، مینو فرشچی، فریدون حسن‌پور، مانی حقیقی و محمدرضا عرب

عکس هیئت داوران بخش مسابقه فیلم های اول سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر 

سینمای حقیقت (مسابقه فیلم‌های مستند):

محمدرضا اصلانی، رضا پورحسین، مهرداد اسکویی، حبیب احمدزاده، مرتضی شعبانی

عکس هیئت داوران بخش مسابقه فیلم های مستند سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر 

بر اساس این گزارش، رسول صدرعاملی (زاده آذر ماه ۱۳۳۳ در اصفهان) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است.

او از هفده سالگی با خبرنگاری فعالیتش را آغاز و تا سال ۱۳۵۹ به عنوان گزارشگر، قصه نویس، دبیر سرویس حوادث و سپس دبیر سرویس پارلمانی با روزنامه اطلاعات همکاری داشت. فعالیت حرفه‌ای در سینما را با تهیه فیلم خونبارش (۱۳۵۹) اولین پروژه سینمایی پس از انقلاب را آغاز کرد و اولین فیلمش را به عنوان کارگردان به نام رهایی (۱۳۶۱) ساخت و سپس میلاد فیلم اولین شرکت تولید و توزیع فیلم سینمایی پس از انقلاب را در سال ۱۳۵۸ تاسیس کرد. دختری با کفشهای کتانی، من ترانه ۱۵سال دارم، دیشب باباتو دیدم آیدا، شب، در انتظار معجزه و ... ازجمله فیلم‌های او در مقام کارگردان است.

جمال شورجه (۱۳۳۳، زنجان-) نویسنده، تهیه‌کننده و کارگردان ایرانی است. او فارغ التحصیل کارگردانی از دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران است. سی و سه روز، باشگاه سری (۱۳۷۷)، خلبان (۱۳۷۶)، دایره سرخ (۱۳۷۴)، عبور از خط سرخ، حماسه مجنون، لبه تیغ، عملیات کرکوک و ... ازجمله فیلم‌های اوست.

بهروز افخمی کارگردان و نویسنده سینمای ایران متولد ۱۳۳۵ است. وی سازنده فیلم‌هایی چون سن پترزبورگ، فرزند صبح، گاوخونی، شوکران، عقرب، روز شیطان، روز فرشته، عروس و ... بوده است.

سید داوود میرباقری کارگردان ایرانی است. او فارغ‌التحصیل مهندسی معدن از دانشگاه پلی‌تکنیک تهران است. وی پس از گذراندن یک دوره سه ساله هنرآموزی تئاتر در تئاتر شهر در سال ۱۳۵۹ فعالیتش در تئاتر و همزمان در تلویزیون را آغاز کرد. او اول بار سینما را با نویسندگی و کارگردانی فیلم آدم برفی تجربه کرد. در دهه ۱۳۸۰ اکثر زندگی هنری او به تولید سریال مختارنامه سپری شد. مسافر ری ، ساحره، آدم برفی، سریال مختارنامه و امام علی(ع) از جمله فیلم‌های او در مقام کارگردان است.

سید ضیاءالدین دری کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده ایرانی است. وی متولد ۱۳۳۲ تهران می‌باشد و دارای تحصیلات در رشته علوم ارتباطات است. وی فعالیت هنری را با تلویزیون آغاز کرده است. من و دبورا، عشق ممنوع، لژیون، باد و شقایق،سینما سینماست و سریال های کلاه پهلوی و کیف انگلیسی ساخته این کارگردان است.

مصطفی شایسته در سال 1337 در تهران متولد شد و فعالیت در سینما را از سال 1367 با فیلم روز باشكوه (كیانوش عیاری) آغاز كرد و سپس با ساخت فیلم مادر (علی حاتمی) و ساخت و توزیع دهها فیلم سینمایی ایرانی با كارگردان های مختلف سینمای ایران به فعالیت خود ادامه داد. من همسرش هستم تنها ساخته وی در مقام کارگردان است. او فیلم های زیادی چون بی پولی، کنعان،‌ کافه ستاره و .. را تهیه کرده است.

مهدی فخیم زاده متولد 1321 در تهران، دارای لیسانس ادبیات و زبان فرانسه از دانشگاه تهران است. فخیم‌زاده مجموعه  های تنهاترین سردار، ولایت عشق، خواب و بیدار و ... را ساخته است. تشریفات،‌خواستگاری،‌ شتابزده، ساده لوح، همسر و ...از دیگر ساخته‌های این کارگردان پیشکسوت است.

حسین زندباف متولد 1325 ساری تدوینگر، کارگردان و تهیه‌کننده سینماست. وی فعالیت در سینما را سال 1350 با دستیاری كارگردان آغاز كرد. وی فیلم‌های ماموریت، معما، مرگ سفید و دست شیطان را کارگردانی و بیش از 70 فیلم تدوین کرده است.

ابراهیم فیاض جامعه‌شناس و انسان‌شناس ایرانی و استادیار گروه انسان‌شناسی دانشگاه تهران است او مدرک کارشناسی را در رشته پژوهشگری از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد را در رشته مردم‌شناسی از همین دانشگاه و دکتری را در رشته فرهنگ و ارتباطات از دانشگاه امام صادق اخذ کرده ‌است.

مسعود فراستی متولد ۱۳۳۰ از تهران دارای مدرک لیسانس هنرهای تجسمی و فوق لیسانس اقتصاد سیاسی و جامعه شناسی از فرانسه‌ است. از فعالیت‌های وی می‌توان به نگارش و تألیف آثار و مقالات هنری و سینمایی، تدریس در دانشکده‌های مختلف، تألیف و ترجمه کتاب‌های گوناگون، مسئول بخش سینما و تلویزیون، عضو تحریریه مجلات سروش و سوره، سردبیری نقد سینما، دبیر هیئت تحریریه نقد سینما دوره تازه، عضو هیئت داوران سینمای دفاع مقدس، عضو هیئت مؤسس و رییس دوره دوم انجمن منتقدان و سینماگران ایران، عضو هیئت رییسه کانون منتقدان فیلم اشاره کرد.

وی هم‌اکنون منتقد ثابت برنامه تلویزیونی هفت است.

مینو فرشچی متولد 1327 تبریز، فارغ التحصیل تئاتر عروسكی از دانشكده هنرهای دراماتیك و گرافیك از كالج سانتامونیكا كالیفرنیا است. وی فعالیت حرفه ای را به عنوان فیلمنامه نویس همزمان با تحصیل در رشته فیلمنامه نویسی در مركز اسلامی آموزش فیلمسازی آغاز و پس از فارغ التحصیلی به فعالیت در تلویزیون پرداخت. فرشچی داور بخش فیلمنامه چندین جشنواره نیز بوده است.

فریدون حسن‌پور  متولد ۱۳۴۰ کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس است. من و زیبا، پای پیاده، نشانی، در مه بخوان، وقتی همه خواب بودند، مزرعه آفتابگردان، دارا و ندار و تعطیلات تابستانی فیلم‌های او در مقام کارگردان است.

مانی حقیقی (۱۳۴۸، تهران) کارگردان، نویسنده و بازیگر سینمای ایران است. وی فارغ التحصیل کارشناسی فلسفه از دانشگاه مک‌گیل در سال ۱۹۹۱، کارشناسی ارشد فلسفه از دانشگاه گولف در سال ۱۹۹۷ و کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی از دانشگاه ترنت در سال ۲۰۰۰ است. او نویسنده و کارگردان فیلم‌های کنعان، آبادان ، کارگران مشغول کارند و پذیرایی ساده است.حقیقی در فیلم‌هایی چون درباره الی، آسمان محبوب و ورود آقایان ممنوع نیز ایفای نقش کرده است.

محمدرضا عرب متولد 1345 در تهران است. وی فعالیت هنری خود را در سال 1371با ساخت فیلم مستند داستانی 16 میلیمتری چون كوه آغاز كرد و سپس به كارگردانی آثاری چون ایستاده در باد، زمین سوخته، كندوان دیار آفتاب، صدای روشنایی، آئینه های روبرو پرداخت كه در جشنواره های مختلف داخلی و بین المللی نیز به نمایش درآمدند. ضمن اینكه كارگردانی و تهیه كنندگی چندین مجموعه مستند تلویزیونی نظیر در امتداد ساوا، بحران كوزوو، گذری بر غارهای ایرانی، كاروانسرهای ایران، قشم نگین خلیج فارس، بر بلندای سهند، یادگار دوست، سینمای جوان سینمای آینده، عكس و عكاسی در ایران و همینطور برپایی نمایشگاه عكس در داخل و خارج از كشور را در كارنامه هنری وی به چشم می خورد.

محمدرضا اصلانی نویسنده، کارگردان و مستندساز پیشکسوت ایرانی است. اصلانی فعالیت حرفه‌ای خود در سینما را از سال ۱۳۴۶ و با ساخت فیلم مستند جام حسنلو آغاز می‌کند و سپس آثاری نظیر بدبده، با اجازه، چنین کنند حکایت، تاری‌خانه، فهرج، مش اسماعیل، ابوریحان بیرونی، میراث شیشه، چیغ و دل جهان را جلوی دوربین می‌برد. آتش سبز یکی از فیلم‌های سینمایی او در مقام کارگردان است. ساخت مجموعه‌های تلویزیونی سمک عیار، غبار نور، منطق الطیر از جمله فعالیت‌های وی در زمینه ساخت سریال تلویزیونی است.

دکتر رضا پورحسین عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و دارای تحصیلات دکتری تخصصی در رشته روانشناسی است. وی دارای سوابق مدیریتی متعدد در شبکه های مختلف صداوسیما بوده و در موضوعات متنوع فرهنگی، اجتماعی و تربیتی به ویژه ارتباطات و روانشناسی دارای مقالات علمی و تحقیقی و تألیفات است. مدیریت شبكه آموزش، چهار، دو  و شبکه مستند سیما ازجمله سابق مدیریتی وی به حساب می‌آید.

مهرداد اسکویی متولد ۱۳۴۸ تهران، یکی از مستندسازان ایران و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما است. مهرداد اسکویی تاکنون ۲۴ فیلم مستند و کوتاه داستانی را کارگردانی کرده و با ۱۳۰ حضور بین‌المللی و ۱۲۸ حضور ملی و کسب بیش از ۷۰ جایزه معتبر ملی و بین‌المللی یکی از پرافتخارترین مستندسازان ایرانی محسوب می‌شود.فیلم‌های اسکویی تا به حال در جشنواره‌ها و مراکز دانشگاهی ۴۵ کشور جهان به نمایش درآمده و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است. از پس برقع، دماغ به سبک ایرانی، مریم جزیره هنگام، پشت بال پروانه‌ها، دانش‌آموز اسماعیل و ... از جمله فیلم‌های مستند اوست.

دکتر حبیب احمدزاده داستان‌نویس، فیلمنامه نویس و مستندساز معاصر ایرانی است. وی در ۲۷ مهرماه سال ۱۳۴۳ در آبادان متولد شد. احمدزاده فارغ التحصیل کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر تهران و دکترای پژوهش هنر در دانشگاه تربیت مدرس است. او از جمله فعالان در عرصه ادبیات و هنر پایداری بوده و تا کنون دو کتاب و چندین فیلمنامه در این زمینه نگاشته ‌است. آخرین تیر آرش، موج زنده و بهترین مجسمه دنیا ازجمله فیلم‌های مستند اوست.

مرتضی شعبانی مستندساز ایرانی است. وی پیش از مدیر مجموعه روایت فتح بود و پیش از شهادت سید مرتضی آوینی با وی همکاری می‌کرد.


 تاريخ ارسال: 1391/10/30

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.