پرده سینما

نامه شمقدری خطاب به هیئت مدیره خانه سینما: طی یک فرآیند قانونی خانه سینما را بازگشایی کنید

پرده سینما

پیرو جلسه هماهنگی در حضور ریاست جمهوری اسلامی ایران که با حضور اکثر اعضا هیئت تدوین اساسنامه خانه سینما و رئیس سازمان سینمایی و رئیس اتحادیه تهیه کنندگان سینمای ایران برگزار شد، مقرر گردید طی یک فرآیند قانونی و در محدوده زمانی کوتاه نسبت به بازگشایی خانه سینما اقدام شود.

 

خانه سینمابه گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی پیرو این هماهنگی نامه‌ای از سوی رئیس سازمان سینمایی خطاب به هیئت مدیره خانه سینما نوشته شد که متن آن بشرح ذیل است:

«باسلام و احترام

پیرو اهتمام ویژه ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد و در راستای همدلی و تفاهم بیشتر بین اهالی و صنوف سینمایی ایران، اساسنامه اصلاحی که مورد تایید شورایعالی سینما قرار گرفته جهت انجام تشریفات قانونی و اجرائی با هدف بازگشایی خانه سینما به آن هیئت ابلاغ می گردد تا بر اساس مراحل و فرآیندهای ذیل و با همکاری هیئت نظارت، جهت برگزاری مجمع عمومی فوق العاده اقدام نمایند:

1- هیئت نظارت با ترکیب آقایان (شورجه، بابویهی و حبیب اله کاسه ساز) معرفی می‌گردند تا به عنوان ناظران سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت حسن انجام امور ذیل در چارچوب قوانین و مقررات اقدام نمایند.

تمامی جلسات که شرح آن در بندهای بعدی خواهد آمد با حضور حداقل یکی از ناظران هیئت نظارت رسمی و قانونی خواهد بود.

2- کلیه صنوف عضو خانه سینما که تاکنون نسبت به انجام مراحل قانونی و ثبت خود اقدامی ننموده‌اند، موظفند ظرف 72 ساعت پس از ابلاغ این نامه به سازمان سینمایی مراجعه، نسبت به معرفی اعضای شورای مرکزی و ارائه اسناد لازم اقدام نمایند و رسید دریافت دارند. اخذ رسید مجوز حضور و مشارکت در مجمع عمومی فوق العاده خواهد بود.

3- از بین صنوف چهارده گانه‌ای که فرآیندهای قانونی را طی کرده‌اند لازم است سه صنف کانون فیلمنامه نویسان، دستیاران فیلمبرداران و گروه تهیه‌کنندگی فیلم ظرف پنج روز با فراخوان عمومی مجمع عمومی و انتخابات جدید برگزار نمایند. در صورتی که تعداد افراد شرکت کننده در این مجمع به حد نصاب نرسد، شورای مرکزی فعلی که قبلاً طی مراحل قانونی ثبت شده‌اند همچون دیگر صنوف قانونی نمایندگان واقعی و قانونی آن صنف تلقی خواهند شد.

در خصوص حد نصاب و دیگر امور برگزاری جلسات تشخیص نهایی با هیئت نظارت خواهد بود.

4- همه صنوف سینمایی موضوع بندهای دو و سه موظفند ظرف ده روز آینده بر اساس ماده 19 اساسنامه اصلاحی (پیوست شده) با تشکیل مجمع عمومی صنف خود نسبت به انتخاب 5 عضو برای حضور در مجمع عمومی فوق العاده خانه سینما اقدام نمایند و اسامی را به هیئت مدیره و هیئت نظارت طی یک نامه رسمی معرفی نمایند.

5- با فراخوان هیئت مدیره (طی دو هفته آتی) و با مشارکت و همراهی هیئت نظارت مجمع عمومی فوق العاده برگزار می‌شود و از مهمترین‌ دستورالعمل‌های این مجمع تصویب اساسنامه جدید می‌باشد.

6- پس از تصویب اساسنامه با هماهنگی هیئت نظارت مجمع می‌تواند نسبت به تعیین هیئت مدیره و مدیرعامل جدید اقدام نماید.

7- اساسنامه مصوب مجمع عمومی فوق العاده برای طی مراحل نهایی قانونی شدن به هیئت رسیدگی به موسسات فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال خواهد شد.

8- اعلام فراخوان برگزاری مجمع عمومی خانه سینما در 19 تیرماه که توسط صنوف قانونی اعلام شده است تا اطلاع ثانونی به تأخیر می‌افتد. یا کن لم یکن اعلام می شود.»

چهارم تیرماه ایسنا پاراف نامه‌ای را از رییس‌جمهور منتشر کرد که در آن محمود احمدی‌نژاد دستور مجددی را درباره‌ی بازگشایی خانه سینما به جواد شمقدری – رئیس سازمان سینمایی - داده بود. در پی این نامه، شمقدری تاکید کرد که پاراف نامه مشمول تداخل زمانی شده و جزئیات فعالیت‌های مربوط به خانه سینما و هیئت بازگشایی را با رئیس‌جمهور مطرح کرده‌ است.

این سخنان شمقدری با واکنش معاون اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهور روبه‌رو شد و وی تاکید کرد که پاراف نامه‌ی منتشر شده توسط ایسنا پس از دیدار شمقدری با رئیس‌جمهور و ارائه توضیحات به وی انجام شده است. محمد شیخان هم‌چنین با بیان این‌که رئیس‌جمهور هم‌چنان تاکید دارد که نباید با تنگ‌نظری مانع فعالیت یک نهاد صنفی شد، گفته بود که «نظر رییس‌جمهور همچنان بر این است که خانه سینما باید بازگشایی شود».

پس از این سخنان، هیئت مدیره‌ خانه سینما و جواد شمقدری در مصاحبه‌های جداگانه‌ای اعلام کردند که با محمود احمدی‌نژاد پس از بازگشت از مسکو دیدار خواهند کرد که گویا این دیدار پنج‌شنبه اخیر انجام شده است.


 تاريخ ارسال: 1392/4/15
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.