پرده سینما

آثار منتخب منتقدان لندنی معرفی شدند

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پسرانگیریچارد لینکلیتر با انتخاب فیلم‌اش به‌عنوان فیلم منتخب منتقدان لندن، حالا با امید بیشتری به اسکار چشم دارد. به گزارش مهر و به نقل از گاردین، درحالی‌که منتقدان فیلم لندن به فیلم آمریکایی «پسرانگی» بزرگ‌ترین جوایز خود را دادند، از فیلم زندگینامه‌ای «آقای ترنر» استقبال خاصی نشد. دیشب در مراسمی که در لندن برای معرفی آثار منتخب حلقه منتقدان لندن برگزار شد، «پسرانگی» عنوان بهترین فیلم سال را دریافت کرد. این فیلم که در طول ۱۲ سال فیلمبرداری شده، جایزه بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین نقش بازیگر زن مکمل برای پاتریشیا آرکت را به خود اختصاص داد.

لینکلیتر در سخنانی که به این مناسبت بیان کرد، از منتقدان تشکر کرد و گفت هرگز رابطه‌ای اصطحکاک‌آمیز بین منتقدان و فیلمسازان ندیده است. او گفت: مردم را به دو گروه تقسیم می‌کنم، آن‌هایی که سینما را دوست دارند و دیگران. او در دور بعدی که روی صحنه رفت تا جایزه بعدی‌اش را بگیرد، گفت که دو راهنما در ساخت فیلم «پسرانگی» داشت یکی برادران لومیر که به او نشان دادند که می‌توان از زندگی فیلم گرفت و تنها باید جالب باشد و دیگری فیلم «آینه» آندری تارکوفسکی.

او گفت وقتی این فیلم اکران شد مردم زیادی به او نامه نوشتند و گفتند با این فیلم احساس تنهایی کمتری در دنیا می‌کنند. فیلم «مرد پرنده‌ای» ساخته آلخاندرو گونزالس ایناریتو تنها با یک جایزه به خانه بازگشت و آن جایزه بهترین بازیگر مرد اول برای مایکل کیتون بود. این در حالی بود که «هتل بزرگ بوداپست» به‌عنوان اسب سیاه پیشتاز رقابت‌های اسکار امسال، تنها جایزه فیملنامه‌نویسی را برای وس آندرسون به ارمغان آورد.

فیلم «آقای ترنر» ساخته مایک لی که برمبنای زندگی ترنر هنرمند نقاش ساخته شده با هفت نامزدی در مراسم دیشب، تنها جایزه بهترین بازیگر بریتانیایی را برای تیموتی اسپال به همراه داشت. این فیلم در بفتا نامزد بهترین بازیگر، کارگردانی و فیملنامه بوده است. اسپال در حالی این جایزه را برد که هفته پیش در میان نامزدهای اسکار جایی به‌دست نیاورد. با این حال رزاموند پایک که به‌عنوان بهترین بازیگر زن انگلیسی برای بازی در فیلم «دختر گمشده» دیوید فینچر انتخاب شد، در این بخش امیدوار به اسکار هست.

جایزه بهترین فیلم بریتانیایی نیز به جاناتان گلیزر برای «زیر پوست» رسید که داستان یک بیگانه با بازی اسکارلت جوهانسون است. این جوایز با رأی ۱۴۰ منتقد فیلم برتیانیایی برندگان خود را انتخاب می‌کنند. در این مراسم بندیکت کامبربچ که در نقش آلن تورینگ جوان در فیلم زندگینامه‌ای «بازی تقلید» بازی کرده نیز جایزه بازیگر جوان بریتانیایی را برد. یان دامانچ نیز برای فیلم «۷۱» به‌عنوان فیلمساز بریتانیایی نوظهور سال انتخاب شد.

این مراسم برندگان قابل پیش‌بینی‌تری نیز داشت و آن جایزه بهترین بازیگر زن بود که به جولاین مور برای «همچنان آلیس» رسید و جی‌ کی‌ سیمونز نیز برای «ویپلش» جایزه بهترین نقش مرد مکمل را برد و «لویاتان» نیز به‌عنوان بهترین فیلم خارجی‌زبان انتخاب شد. جایزه بهترین مستند سال به «شهروند چهار» ساخته لورا پویتراس رسید. جایزه یک عمر فعالیت هنری نیز به دیلیس پاول اهدا شد. در این میان یکی از فیلم‌های مهم بریتانیایی دست‌خالی ماند و آن فیلم «تئوری همه‌چیز» فیلمی برمبنای زندگینامه استیون هاوکینگ بود. «پدینگتون» درباره خرس محبوب پدینگتون ساخته شل کینگ نیز نصیبی از جوایز نبرد.


 تاريخ ارسال: 1393/10/29
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.