پرده سینما

آغازی برای یک پایان؛ نگاهی به فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ

موحد منتقم

 

 

 

 

 

 

 

 

نقد و بررسی فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ Harry Potter and Deathly Hollows

 

بنا به گفته «جی. کی. رولینگ» هری پاتر و یادگاران مرگ بهترین فیلم ساخته شده از این کتاب ها است.

 

ری پاتر و یادگاران مرگهمه ما می دانیم که پایان نزدیک است. حتی برای هری پاتری که  یک پدیده فرهنگی ادبی سرگرمی یک دهه گذشته بوده است. رکورد فروش 400 میلیونی نسخه های کتاب و بیش از 5 میلیارد دلار از فروش فیلمها گواه این ادعا است. چه از هری پاتر خوشمان بیاید چه نیاید، هری پاتر تاثیرش را بر تمامی کودکان جهان، از امریکا تا جزایرگمنام آفریقایی، از چین تا ایران، خلاصه سرتاسر دنیا گذاشته است. «جی. کی. رولینگ» با نوشتن کتاب های هری پاتر به بحث درباره رمز و راز و اسطوره كه بخشی از آن با جادو صورت گرفته پرداخته است. پاسخ دادن به قسمتی از نیازهای ازلی بشر! اینكه بشر متعلق به چه دوره زمانی است و نیازهایی فراتر از نیازهای زمینی دارد، از موضوعاتی است كه «رولینگ» به آن ها توجه كرده است. هری پاتر این فضا را هم برای كودک و هم برای بزرگسال فراهم كرد. در واقع نویسنده روی نیاز فطری بشر انگشت گذاشته است. اسطوره و افسانه آنقدر جذاب هستند كه مخاطب آنها محدود به یك گروه خاص نمی ماند. انسان معاصر بهتر از تمام تئوریسین های عصر روشنگری نیاز معنوی خود را به باور كردن نیرویی برتر و ماورالطبیعی جدی گرفته است. خالق هری پاتر تمام آنچه را روزی دور ریخته شده بود، ‌بازتولید كرده است. او «مشنگ ها» (Muggles) انسان های یك بعدی، خودخواه و پیش پا افتاده ای را كه منكر نیروهای ماورالطبیعی می شوند، به سخره گرفته و دنیایی را به تصویر كشیده است، سرشار از هر آنچه عقل و منطق وجود آن را ناممكن فرض می كند.‌ «رولینگ» در دنیای جادویی خود مذهب را در قالب جدیدی طرح ریزی می كند: سحر و جادو و افسانه هایی که هرکدامشان از یک نقطه از کره زمین گرفته شده است؛ از یونان تا چین و ایران و هند و..! هری پاترها، قصه های فانتزی متوسطی اند، با ساختار ادبی متوسط اما در چارچوب قواعدی منسجم و  تاریخی طولانی از هنجارهای اقتصادی و سیاسی و.. می آیند و جهان را تسخیر می کنند! استقبال بی نظیر و همگانی از هری پاتر را می توان حاصل سرخوردگی همگانی انسانها از جهانی دانست كه با تاكید صرف بر محسوسات و پدیده های عینی، خط بطلان بر تمامی احساساتی كشیده است كه گا و بی گاه بر جان انسان های سرگشته این قرن آهنی عارض می شود و الگوهای استدلالی و منطقی وی را زیر سوال می برد.

اولین قسمت فیلم یادگاران مرگ شروع نقطه پایانی برای اثری است که  در یک دهه اخیر تبدیل به یکی از بزرگترین پدیده های صنعت سینما شده است. آخرین قسمت این مجموعه فیلم در زمانی اکران عمومی می شود که 10 سال از اولین اقتباس سینمایی قصه کتاب پرخواننده «جی. کی. رولینگ» می گذرد. اما هیچکدام از فیلم های ساخته شده نتوانستند حق کتاب ها رابه خوبی ادا کنند و در چند سطح پایین تر از کتاب ها قرارمی گیرند. حتی همین قسمت هفتم که بنا به گفته «جی. کی. رولینگ» بهترین فیلم ساخته شده از این کتاب ها است نیز باز به خوبی خود کتاب نیست!

هفتمین اقتباس سینمایی ازکتاب هری پاتر با عنوان هری پاتر و یادگاران مرگ تبدیل به دو فیلم شده است و کیست که نداند این کار برای سودآوری بیشتر بوده است؟ البته بعضی ها  گفته اند قصه هفتمین قسمت مجموعه کتاب هری پاتر بر خلاف جلدهای قبلی آن به گونه ای است که نمی توان بسیاری از جزییات آن را هنگام تبدیل شدن به فیلم سینمایی حذف کرد. آنها می گویند لازم است که این جزییات در دل قصه فیلم وجود داشته باشد تا تماشاگران بتوانند آن را خیلی خوب درک کنند. این در حالی که یکی از  قطورترین کتاب این سری با عنوان هری پاتر و محفل ققنوس تبدیل به کوتاه ترین فیلم شد!

در  یادگاران مرگ  قسمت طولانی میانی کتاب که باعث خرد شدن اعصاب بچه ها می شود حسابی کش داده شده است. به همین دلیل تک تک جزیات کتاب به فیلم منتقل شده و یادگاران مرگ وفادارترین فیلم به سری کتاب های هری پاتراست و به نوعی یک توفیق اجباری محسوب می شود.

این یک خداحافظی طولانی با موفق ترین سری فیلم های دهه اخیر است که با هری پاتر و یادگاران مرگ آغاز می شود و به نوعی آغاز یک پایان است. به همین دلیل استیو کلاوز  فیلمنامه نویس فیلم کار بسیار سختی پیش رو داشته است! از یک طرف باید چندین داستان گوناگون و لایه به لایه را به هم وصل می کرده، و از طرف دیگر باید نزدیک به یک دوجین کاراکتر که در قسمت آخر حضوردارند را در فیلم جا می داده و تمامی مقدمات بخش دوم قسمت آخر را با تمامی طولانی بودنشان فراهم می کرده. نتیجه اش شده یک فیلم 146دقیقه ای که حتی طرفداران هری پاتر هم با دیدن این همه کاراکترهای جوروا جور و اتفاقات پشت سرهم گیج می شوند! حداقل یک دوجین هنرپیشه سرشناس انگلیسی در فیلم بازی کرده اند (از هلنا کارتر بگیر تا جولی والترز!)

هری پاتر و یادگاران مرگدیوید ییتس کارگردان هری پاتر و یادگاران مرگ می گوید: «این قسمت از هری پاتر فیلمی زیبا و در بعضی مواقع آزاردهنده است.» دیوید ییتس قبلا دو قسمت  هری پاتر و محفل ققنوس و هری پاتر و شاهزاده دورگه راکارگردانی کرده است و با حال و هوای فیلم کاملاً آشنا است. فیلم ییتس دارای جلوه های ویژه جذابی است که «افسانه یادگاران مرگ» را به تصویر می کشد! جلوه های ویژه استفاده شده در نبرد های هوایی و زمینی کاملا منسجم وخوش ساخت هستند  وکاملا در اوج است.

یادگاران مرگ بسیارجسورانه آغازمی شود: «اینها زمان های تیره هستند، اینجاجایی برای انکار نیست.» این دیالوگ را وزیر جادوگری روفوس اسکریم (بیلی نایی در نمایی کلوز-آپ) می گوید. و این حرف را لرد ولدمورت (رالف فاینس) به همراه مرگ خوارها تأیید می کنند!

در این قسمت ثابت می شود که والدمورت در خانه ی مالفوی هاست و استاد مطالعات مشنگی هاگوارتز را می کشد. اسنیپ به والدمورت اطلاع می دهد که هری را قبل از تولد هفده سالگی اش از خانه ی خاله و شوهرخاله ش خارج کنند. والدمورت که نمی خواهد اتفاقی که در کتاب چهار، بین چوب دستی خودش و هری افتاد دوباره رخ بدهد، چوبدستی مالفوی را از او می گیرد. تقریبا فهمیده است که فقط خودش می تواند هری را بکشد.

دورسلی ها، به خاطر اینکه هر لحظه ممکن است والدمورت شکنجه شان بدهد و جای هری را از آنها بپرسد، به جای نامعلومی منتقل می شوند. پنج روز قبل از تولد هری، مودی، لوپین، تانکس، رون، هرمیون، بیل، فرد، جرج، فلور، مانداگاس، آقای ویزلی، هاگرید و کینگزلی، به «پریوت درایو» می آیند تا هری را به یه جای امنی منتقل کنند. چون درست در روز تولد هفده سالگی هری، طلسم محافظ خانه هری شکسته می شود و والدمورت به راحتی می تواند به او دسترسی پیدا کند. مرگ خوارها نمی دانند که هری در آن شب منتقل می شود. رون، هرمیون، فرد، جرج، فلور و مانداگاس معجون مرکب پیچیده شامل موی هری را می خورند و در این حالت ما هفت تا هری پاتر داریم. هر هفت هری با یک همراه، یک سری با جارو و یک سری با تسرال، و هری پاتر اصلی و هاگرید هم با موتور قدیمی سیریوس حرکت می کنند که اگر کسی خواست تعقیبشان بکند، گیج بشود. اما انگار که مرگ خوارها خبر داشتند که هری را آن شب منتقل می کنند و.....

هری پاتر و یادگاران مرگ برای کسی که اولین بار این مجموعه از فیلم را می بیند کاملاً پیچیده است. در طول146دقیقه فیلم  ما  با انبوه شخصیت های قدیم و جدید هری پاتر روبرو می شویم و لازم است شما تمامی کاراکترهای قبلی هری پاتر را به یاد داشته باشید. با اینکه من تمامی قسمتهای قبلی هری پاتر رادیده ام، در بعضی مواقع  اصلاً متوجه نمی شدم که کاراکترها درباره چه موضوعی دارند صحبت می کنند.0 مثلاً وقتی که هرمیون دارد به هری پاتر توضیحاتی می دهد! البته این نکته های کوچک هرگز من را اذیت نمی کرد. چون نکات اصلی فیلم بیشتر در صحنه های اکشن و کاراکترهای بی شمار فیلم است.

اکران هری پاتر و یادگاران مرگ در تعطیلات ممکن است توجه های زیادی را در سرتاسر دنیا به این فیلم جلب کند، ولی همه را با یک پاسخ بزرگ تا آتش بازی نهایی که همزمان با  اکران قسمت آخر آن  که 15جولای است مواجه می کند. پیچش‌های‌فیلم  تماشاگران را درگیر خود می‌کند و مملو از حسی عمیق از تنهایی و فقدان است.

بازی های فیلم از ابتداء تا انتها یک دست وخوب است. دلیل اصلی اش هم حضور ستارگان نامدار سینمای بریتانیا در جلوی دوربین است. البته به غیر از  سه بازیگر اصلی که در بیشتر مواقع دارند به صورت  متعجب به ساختمان های هنری اروپایی  نگاه می کنند.

یک سوم ابتدایی فیلم بسیار سرحال و بذله گو است. یک سوم میانی بسیار کشدار و خسته کننده، و یک سوم پایانی هم مقدمه ای برای قسمت بعدی است. فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ یک فیلم  تاریک و نیست انگارانه و یک اکشن تریلر با پیام های پنهان سیاسی مذهبی، به همراه یک رابطه چندوجهی عشقی است. شخصیت هری در فیلم دوست داشتنی است، چون ادعای خوب بودن ندارد و درس اخلاق نمی دهد. در عین حال خوب است و برای به پیروزی رسیدن اخلاق می جنگد. بخش هایی در فیلم وجود دارد که ثبات فیلم را به هم می‌ریزد. درجاهایی کمدی سطحی‌ای که رون، هرمیون و لاوندر در آن نقش دارند، هرچند که وفادار به کتاب هستند، اما به دلیل ضعف در یکپارچگی و یکدستی در فیلم موفق از آب در نیامده‌اند.

اگر شما از طرفداران پروپاقرص هری پاتر باشید و کتابهای آن را از صبح تا شب می خوانید، پس از پایان این قسمت زیرلب زمزمه می کنید «من برای قسمت بعدی لحظه شماری می کنم!» ولی اگر از سینماروهای عادی باشید، پس از پایان فیلم همراهتان شما را از خواب بیدارمی کند تا سالن سینما را ترک کنید!


 تاريخ ارسال: 1389/8/29
کلید واژه‌ها:

نظرات خوانندگان
>>>دنیا کاسبی:

حیف که من اینجا رو زودتر ندیدم و الان خیلی دیره واسه این حرفا...ولی میگم تا خودمو خالی کنم... هری پاتر...تا حالا اصلا کتاباشو خوندی؟؟؟؟باهاش زندگی کردی؟؟؟؟باهاش گریه کردی و خندیدی؟؟؟؟روی هر جمله ی کتاب فکر کردی؟؟؟؟اصلا فهمیدی این کتاب داره در چه موردی حرف میزنه؟؟؟؟اگه اینطوری نیست هیچ کدوم از شما نمیتونید حرفی بزنید...نمیتونید نقد کنید یا نظر بدید...که اگه اینکارو بکنید خیلی آدمای سطحی هستید(شرمنده)... هری پاتر یه کتاب فانتزی نیست...فقط کسایی که سطحی فکر نمیکنند اینو میفهمند پس توضیحی نمیدم در مورد اینکه هری یه کتاب فانتزی نیست چون میدونم مردم کشور من سطحی فکر نمیکنند!!!! نیهلیست...کتابی که در جای جای اون در مورد عشق و ایمان حرف زده میشه...باور کردنی نیست...اگه پروفسور دامبلدور زنده بود و این حرفو میشنید... پروفسور دامبلدور...تنها نکته ی که در موردش پیدا کردید همین بود...همه ی حرفا و کاراش رفت و همین ازش موند...شبیه ریتا اسکیتر رفتار میکنید...(با اینکه همجنس گرایی یک ننگ نیست,کی میخواید اینو بفهمید؟؟؟) بچه ها در مورد نقد حرف زدند و خیلی خوب گفتند چه ضعفایی داره ولی من میخوام بگم خانم جی.کی.رولینگ کتابی نوشته که فقط افرادی که میدونن چطور کتاب بخونن همه ی موضوع رو میگیرن و میفهمن کتاب چی میگه...شما گفتید: (هری پاتر و یادگاران مرگ برای کسی که اولین بار این مجموعه از فیلم را می بیند کاملاً پیچیده است. در طول146دقیقه فیلم ما با انبوه شخصیت های قدیم و جدید هری پاتر روبرو می شویم و لازم است شما تمامی کاراکترهای قبلی هری پاتر را به یاد داشته باشید. با اینکه من تمامی قسمتهای قبلی هری پاتر رادیده ام، در بعضی مواقع اصلاً متوجه نمی شدم که کاراکترها درباره چه موضوعی دارند صحبت می کنند.0 مثلاً وقتی که هرمیون دارد به هری پاتر توضیحاتی می دهد)...این یه ضعف نیست کسی که بتونه کوچکترین حرف در کتاب اول را به بزگترین حادثه ی کتاب آخر تبدیل کنه معلومه که چه شاهکاری نوشته...ضعف از شماست(شرمنده)... چیز دیگه ای نمیگم چون میدونم فایده ای نداره... به امید روشن بینی مردم کشورم...

0+1-

يكشنبه 11 دي 1390>>>parya:

man bishtar ketabesho khandam vali bazam jaleb bod

0+0-

جمعه 13 آبان 1390>>>amingahan:

هر فیلمی تمامی دارد این فیلم خیلی خوب تمام شد ولی اگه مثل کتاب تمام میشد قشنگتر می شد به هر حال ما منتظر بقیه فیلم های از بازیگران این فیلم هستیم

0+0-

سه‌شنبه 3 آبان 1390>>>godharry:

ادم دیوانه میشه این کامنت ها رو میخونه!نیهلیست چیه؟حیف که دیر نقد رو دیدم وگرنه جواب تک تک کامنت دوستان رو میدام.این منتقد شما هیچ اطلاعی از کتاب های هری پاتر نداشته و فقط فیلم های ساخته شده را دیده است .ببین تورو خدا با یه نقد چقدر وجه هری پاتر عزیز رو خراب کرده.اون سلام گفته چرا \"هری پاتر\"به خدا رجوع نمیکنه؟یعنی مسخره ترین سوالی که به عمرم شنیده بودم این بود.چه ربطی داره ؟یه سوالی هم پرسیده که جوابشم نمیشه بدی!اون یکی گفته دامبلدور همجنسبازه؟خیلی باید هنرمند باشی از این سری فیلم به این عظیمی تنها سوالی که به ذهنت برسه این باشه!به قول دوستمان چرا ربط دادیش به ایران عزیزم؟الان که دارم فکر میکنم دارم میبینم خودمو بی خودی خسته میکنم چون این نقد خیلی وقته منتشر شده و بازدید کنندش کمه.پس منتظر میمانم که پارت دو این فیلم اکران بشه و نقد ش رو بنویسی.اون موقع است که جواب سوال های منتقد شما و دوستان را میدهم. اینجوری نمیشه یکی بیاد هرچی تهمت و ...به هری پاتر بزنه و یه عده بیان تایید کنه.اسم منو بخاطر بسپار .تا اونموقع فعلا.

0+0-

شنبه 2 بهمن 1389>>>evil006:

سلام سایت جادوگرا لینک داده بود به این صفحه اومدم نقدتون رو خوندم برام تعجب داشت چون نزدیک 2300باراین نقد کلیک خورده بود.یه پیشنهاد دوستانه ازت دارم .جان هرکسی که دوست داری دست از سر این هری پاتر بردار.این فیلمها برای منتقدان ساخته نمیشه و ما طرفداران فیلم هم وقتی فیلم رو ندیده نقد شما را میخونیم یه پیش فرض ذهنی بدی نسبت به فیلم پیدا میکنیم. بی زحمت فقط فیلمهای هنری را نقد کنید.زنده باد

0+0-

جمعه 17 دي 1389>>>Hamid Reza:

درود... اگر فیلم یکسال با جی کی رولینگ رو نگاه کنید میبینید که تایید میکنه دامبلدور همجنس گراست.هری پاتر یکی از بهترین رمانهایی که تا بحال خوندم و خیلی خوشحالم که فیلماشم ساخته شد. و اگر مفهوم اخلاقی و فکری و شجاعتی رو که تو هری پاتر میده متوجه بشیم هیجوقت در موردش اظهار نظر بیجا نمیکنیم و همینجا از دوستانی که رمانهای فهیمه رحیمی و امثال ان رو میخونن محترمانه میخوام نظراتشونو واسه خودشون نگه دارند...و به دوستارانی که رمان علمی تخیلی میخونن: 10 جلدی نبرد با شیاطین نوشته دارن شان و 4 جلدی پندراگن نوشته دی جی مک‌هیل رو پیشنهاد میکنم هر چند به پای هری پاتر نمیرسند ولی در فقدان اون کمکتون میکنند...Hamid.eblis.666@gmail.com

0+0-

جمعه 10 دي 1389>>>هری چاخان:

عنوان تیتر 200000000000000000000000000!!

0+0-

پنجشنبه 9 دي 1389>>>Lord Potter:

واقعا متاسفم.افرادی که حتی سر سوزنی اطلاعات در مورد کتاب و داستان های با شکوه هری پاتر ندارند نقد بی اعتبار خودشان را در معرض دید عموم قرار می دهند.شما صلاحیت نقد هیچ فیلمی را ندارید.کسی که آشنا شدن نوجوانان با عشق و بزرگ شدن آنها را کمدی سطحی میدونه واقعا باید بره اول خودشو نقد کنه.ولی دیگه نباید یک همچین نقدهای غیر معتبری در معرض دید عموم قرار بگیرد چون ذهن افرادی که در این مورد اطلاعاتی ندارند را به اشتباه می اندازد.

0+0-

جمعه 26 آذر 1389>>>زندی:

اخه هری پاتر هم شد فیلم؟؟این فیلم ها اصلا ارزش نگاه کردن هم نداره چه برسه به نقد.خیلی خجسته ای والله!درضمن طرفدارای هریپاتر اگه بدونن یه نقد به این منفی نوشتی میکشنت!

0+0-

يكشنبه 14 آذر 1389>>>MysteriousPrince:

هه... جه کسایی میان فیلم رو نقد می کنن... نقل قول : "کمدی سطحی رون، هرمیون و لاوندر!!!" شما فرق فیلم ششم و هفتم رو نمی دونی... نقل قول : "اما انگار که مرگ خوارها خبر داشتند که هری را آن شب منتقل می کنند و....." انگار شما اصلاً سکانس عمارت مالفوی رو ندیدی که توش اسنیپ به ولدمورت زمان درست جابجایی هری رو می گه... نقل قول : " «رولینگ» در دنیای جادویی خود مذهب را در قالب جدیدی طرح ریزی می كند: سحر و جادو و افسانه هایی که هرکدامشان از یک نقطه از کره زمین گرفته شده است؛ از یونان تا چین و ایران و هند و..!" نقل قول : " البته به غیر از سه بازیگر اصلی که در بیشتر مواقع دارند به صورت متعجب به ساختمان های هنری اروپایی نگاه می کنند." چه مضخرفاتی... ------------------ این نقد یه کپی برداری کاملاً ناشیانه از یه سری نقدهای خارجی مثل نقد راجر ایبرت + یه سری مضخرفات اضافه شده به اونهاست... کی شما می خواین بفهمن که فیلم های هری پاتر رو باید به کسی بدین که خودش طرفدار هری پاتر باشه یا حدَاقل دو زار ازش سر دربیاره تا نقدهای خنده دار ارائه نده... حالا باز این خوب بود، بعضی وقت ها آدم یه نقدهایی می بینه...

0+0-

شنبه 13 آذر 1389>>>حسین:

جالبه که آخر مطلب نوشته شده "استفاده از مقالات، تنها با ذکر منبع سایت پرده سینما مجاز است." ولی همین نقدی که گفته میشه به قلم آقای "موحد منتقم" هست در واقع ترجمه نقد "راجر ایبرت" (و احتمالا نقدهای دیگر) هست که اول و آخرش یک سری تخریب مزخرف قرار داده شده. حداقل نویسنده محترم منبع اصلی این نقد رو هم می نوشتن.

0+0-

شنبه 13 آذر 1389>>>محمد امین :

فیلم بالاخره خوب بود یا نه؟

0+0-

چهارشنبه 3 آذر 1389>>>شهروز شکری:

خواستم بگم این دوستایی که گفتن منتقد دایی جان ناپلئونه خودشون بدجوری دچار بیماری تئوری توطئه هستندکه از این نقد به این بی طرفی اینجوربرداشتی میکنند!

0+0-

دوشنبه 1 آذر 1389>>>خطر لوث شدن:

قسمت اخرش هری پاتر با اون دختره ازدواج میکنه و 3تا بچه میارن!تمام !!!!!!!وقت خودتونو بیشتر برای این فیلم تلف نکنید

0+0-

دوشنبه 1 آذر 1389>>>عرفان:

با نظر محمد نظری کاملا موافقم تئوری توطئه از درودیوار نقد داره میریزه بیرون!اون یک سوم ابتدایی نقد که مثال بارزشه که هیچ به این جمله عنایت بفرمایید::(فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ یک فیلم تاریک و نیست انگارانه و یک اکشن تریلر با >>پیام های پنهان سیاسی مذهبی<< ، به همراه یک رابطه چندوجهی عشقی است.)چرا همه چیزو سیاسی میکنین؟؟تا کی میخوان با این توهم که انگلیس میخواد گولتون بزنه و اموالتون رو غارت کنه زندگی کنید؟به فیلمهاشون هم رحم نمیکنید؟نقدتو ببر فالس نیوز و رجا نیوز بزار برادر!

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>شکوفه!:

اگر هری پاتر تو ایران ساخته میشد محمدرضا گلزار سوپراستار سینمای ایران جاش بازی میکرد!چه فیلمی میشد!پوستر دوم قیافه هری پاتر کپی گلزار شده!

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>مهتاب صارمی:

به نظر من فیلمهایی مثل هری پاتر ، ارباب حلقه ها، جنگ ستارگان و غیره اسطوره هایی را که سالهاست فراموش شده بودند برای تماشاگران زنده کردند. بسیاری از این اسطوره ها مال ادبیات کهن اروپا و البته بسیاری از آنها هم متعلق به مشرق زمین است. اینکه یک فیلمسازی از اسطوره ها و مفاهیم شرقی و حتی اسلامی بهره بجوید چیز عجیبی نیست که خودمان باورمان نشود. نویسندگانی مثل پائولو کوییلو و خورخه لوئیس بورخس بارها از این مفاهیم استفاده کرده اند.

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>دانای کل:

مجیدجان می شناسمت. [دماغت] سوخته و داری یه جای دیگه ات را فوت می کنی. به خاطر همینه که کامنتت اینقدر عصبیه و کلی ادعاها از طرف موحد در کامنتت مطرح کردی. تصور نمی کنم موحد بخواد چهره ماندگار بشه. ولی شما چطور استاد؟!

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>خواب الو:

منو یکی از خواب بیدارکنه تا این سایت رو ترک کنم!!

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>مجید:

آره!دونستیم بابا ایده فیلم رو از ایران دزدیده![...] چیه اول نقدت نوشتی؟سرخوردگی دیگه چیه؟اعصابمو خراب کردی!چرا ما ایرانی ها چشم موفقیت سایر کشورها رو نداریم؟مثلا میخوای بگی بخاطر این موفق شده که ایده هاشو از همه کشورها(مخصوصاiran) دزدیده؟بشین بینیم بابا!نکنه هوس کردی چهره ماندگار بشی با این نقد نویسی ات [...]!

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>محمدنظری:

قسمت اول نقدت باز بوی حسادت و تئوری توطئه میدهد! یک سوم ابتدایی نقدت خیلی دایی جان ناپلئونی بود! انتظار داری هری پاتر بره مسجد دعا کنه مشکلاتش برطرف بشه و از جادو و جمبل دوری کنه؟؟خوب اون طرز فکر نویسنده اش اینجوری بوده عزیز دل برادر!اگه میخواست با طرز فکر شما بنویسه که دیگه هری پاتر نمیشد !میشدملک سلیمان!

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>متین :

من همین نقد و خلاصه داستان شمارو خواندم خوابم برد دیگه چه برسد که بخوام بروم سینما!!

0+0-

يكشنبه 30 آبان 1389>>>مرجان:

"هری پاترها، قصه های فانتزی متوسطی اند، با ساختار ادبی متوسط "اینو همه منتقدان کتاب هم میگن. واقعا از نظرادبی کتاب های متوسطی هستند ولی وجه سرگرمیشون باعث میشه به حفره های کتاب توجه نشود!

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>مهدی افشارها:

با تشکر و قدردانی از نقد بسیار بسیار زیباتون که واقعا با این نقد نیازی به ترجمه منابع خارجی نیست.با اجازتون این مطلب با ذکر منبع در سایت www.naghdefarsi.com قرار گرفت. برای خواندن نقد های بیشتر از فیلم های دیگر این روزهای جهان هم می توانید به سایت بالا مراجعه کنید

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>سعید :

خوشبحال کسایی که این فیلمرو روی پرده سینما میبینن! مافعلا باید با همینملک سلیمان حال کنیم

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>مبین :

باسلام خدمت اقای منتقم.من وقتی اول به نقد های شما نگاه میکنم میگم اووه چه قدر طولانیه ولی وقتی میخونم زود تمام میشه!نمیدونم این مزیته یا عیب!در ضمن جلوه های ویژه فیلم رو با ملک سلیمان مقایس میکردی!!!!

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>مسعود پرورش:

جی کی رولینگ از اون قسمت اول داره میگه این قسمت جدید بهترین قسمته!لابد سال بعد هم میگه پارت 2یادگاران مرگ بهترینه!اینا همه بازاریابی هستش!

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>مهرنوش!!!:

بابا سرعت عمل!چه زودی؟؟مرسییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی!

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>شروین :

اول !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>محمدرضا لطفی:

از سایت پرده سینما برای قرار دادن نقدهای فیلم های روز وبررسی کامل آنها بینهایت تشکرمیکنم(یک سوم ابتدایی نقدت فوق العاده بود)

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>shahrooz:

بالاخره دامبلدور همجنسباز بود یا نه؟معلوم نشد؟

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>مرتضی2009:

من اصلا از این هری پاتر خوشم نمیاد.کتاباش هم با شوق زیاد خوندم ولی ارتباط برقرار نکردم با فیلمهاشم همینطور!

0+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>سلام :

سلام .خیلی عالی ممنون!!یه نکته ای که همیشه ذهن من را به خودش مشغول کرده این است که چرا در سری فیلمهای هری پاتر خدایی وجود نداره؟؟به نظر من این فیلم و کلا سری فیلم های هری پاتر نیهلیستی به تمام معنا هستند!

1+0-

شنبه 29 آبان 1389>>>سلام همیشه ذهن من را به خودش مشغول کرده این است که چرا در سری فیلمهای :

سلام .خیلی عالی ممنون!!یه نکته ای که همیشه ذهن من را به خودش مشغول کرده این است که چرا در سری فیلمهای هری پاتر خدایی وجود نداره؟؟به نظر من این فیلم و کلا سری فیلم های هری پاتر نیهلیستی به تمام معنا هستند!

0+1-

شنبه 29 آبان 1389
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.