پرده سینما

عکس‌العمل مهتاب کرامتی و فرخ‌نژاد به بازی حاتمی‌کیا

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

خبر آنلاین به نقل از سایت روزنامه ایران نوشت:

ابراهیم حاتمی کیا پشت دوربین «به رنگ ارغوان»ابراهیم حاتمی‌کیا که قبلا در سه فیلم خودش دیده‌بان، خاکستر سبز و بوی پیراهن یوسف بازی کوتاهی کرده بود، در زندگی خصوصی آقا و خانم میم نقش مکمل مرد را داشته است. فیلمی که هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر آن را فاقد کیفیت دانست و از بخش مسابقه کنار گذاشت. روح الله حجازی کارگردان این فیلم سینمایی در گفت‌وگو با همشهري جوان در باره بازی حاتمی‌کیا و دلایل احتمالی حذف فیلم‌اش توضیحاتی داده که می‌خوانید.

 

دیگر حاتمی‎کیای کارگردان، تمام شد

 

(حاتمی‌کیا) فیلمنامه و حرفش را دوست داشت. کارگردانی‌ام را به خاطر چند کاری دیده بود می‌پسندید اما می‌گفت «باید مجابم کنی که چرا انتخابم کردی، چون بعداً همین را از تو می‌پرسند.» از تو می‌پرسند چون حاتمی‌کیا شخصیتی ورای فیلم ات داشته انتخابش کردی. من دلایلی آوردم اما آخرش گفت «انگار قرار است سفری کنم از کارگردانی به بازیگری.» حاتمی‌کیا خیلی پیچیده برخورد می‌کرد و دنبال دلایل می‌گشت. می‌گفت «تو دلی جلو آمده‌ای اما من منطقی می‌پرسم. انگار اینجا این کار دلی درست‌تر است، فقط بدان که تبعات دارد.» آخر سر هم گفت که «باید با من مثل بچه کوچک فیلم ات برخورد کنی. من اینجا بازیگرم. دیگر حاتمی‎کیا کارگردان تمام شد.»

 

حالا ببین چه جوریه

 

روزها اول مقداری سخت بود. یادم هست در روز اول وقتی چند بار یک صحنه را تکرار کردیم، فرخ‌نژاد به حاتمی‌کیا گفت یادته تو ارتفاع پست می‌گفتی «من نمی‌دونم! دوربین رسید بهت گریه کن! حالا ببین چه جوریه!» اما از روز دوم این قدر خوب بود که با دو تا سه برداشت صحنه را می‌گرفتیم. ما کلاً برداشت متعدد نداشتیم چون قبلش تمرین می‌کردیم.

 

عکس‌العمل مهتاب کرامتی و فرخ‌نژاد به بازی حاتمی‌کیا

 

مهتاب کرامتی در «زندگی خصوصی آقا و خانم میم»برایشان عجیب و شگفت‌انگیز بود کسی که روزی از آنها بازی می‌گرفت، حالا کنارشان بازی کند. یادم هست روزی که حاتمی‌کیا سر صحنه آمده بود، همه به وجد آمده بودند و می‌خواستند ببینند چه می‌شود و گریم و بازی‌اش چطور است. روز عجیبی بود. بچه‌ها می‌گفتند: «آقای حاتمی‌کیا حالا ببین توی جشنواره مردم برای دیدن حاتمی‌کیا بازیگر چه صفی می‌کشند!» واقعا متاسفم که نیست. هر چه هست مخاطب الان محروم شده از دیدن حاتمی‌کیا.

 

مشکل، شخصی است

 

به نظرم مشکل شخصی است. یک بازی جدید است. این داستان از زمان فیلم قبلی‌ام _در میان ابرها_ شروع شد. وقتی شمقدری در هفت گفت که این فیلم کیفیت نداشت. (در میان ابرها چهار سال قبل سیمرغ گرفت!) بله اما می‌گویند در زمان وزیر قبلی بوده. آن موقع شمقدری مشاور رئیس جمهور بود با وزیر ارشاد و معاون سینمایی مشکل داشت. من سه تا فیلمنامه دادم که رد کیفی شد. می‌گفتند ایده‌اش خوب است اما در پرداخت ضعیف است. به من نمی‌توانند ایراد ممیزی بگیرند چون سابقه من در تله‌فیلم سازی مشخص است. قواعد و خطوط قرمز را می‌دانم و سیاه‌نما نبوده‌ام.

 

پول بیت‌المال نمی‌گیرم تا فیلم سیاسی سطحی بسازم

 

 از نظر آنها فیلم اول من هم مسأله داشته. فیلمنامه‌هایم رد شده و اعتراضات ام بی‌جواب مانده. یک سری تهیه‌کننده هم دوست ندارند در محدوده آنها کار کنم. اینکه شبیه آنها نیستم آزارشان می‌دهد. من الکی شعار نمی‌دهم. پول بیت‌المال نمی‌گیرم تا فیلم سیاسی سطحی و بی‌خاصیت بسازم. اگر دوستان این را نمی‌خواهند، من خودم را تغییر نمی‌دهم.


 تاريخ ارسال: 1390/11/9
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.